Policie nezjistila podezření ze spáchání trestného činu. Synthesií ze skupiny Agrofert se zabývat nebude

Policie nenašla důvody pro zahájení úkonů trestního řízení v případu firmy Synthesia kvůli dotacím z Evropského sociálního fondu. Trestní oznámení ministerstva práce a sociálních věcí na pardubickou firmu ze skupiny Agrofert proto uložila jako vyřízené. V úterý to řekl Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, které případ od června dozorovalo.

Aktualizováno Hradec Králové (Aktualizováno: 15:37 5. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubická chemička Synthesia žádala o dotaci na vzdělávání zaměstnanců | Foto: Jakub STADLER / Empresa Media | Zdroj: Profimedia

„Šetření bylo ukončeno tím, že policie podání v říjnu 2019 uložila ad acta. Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu. Policie úkony trestního řízení vůbec nezačala,“ řekl Hochmann.

Spornou dotaci pro Synthesii z Agrofertu řeší pardubická policie. ‚Nečerpali jsme ji,‘ brání se firma

Číst článek

Trestní oznámení na firmu podalo Ministerstvo práce a sociálních věcí kvůli pochybnostem, jestli byly splněny podmínky pro udělení dotace. Dotaci téměř dva miliony korun původně schválilo ministerstvo firmě před třemi lety.

Podle informací médií byly okolnosti, kvůli nimž bylo podáno oznámení na firmu Synthesia, velmi podobné těm v kauze farmy Čapí hnízdo, v níž byl pro podezření z dotačního podvodu stíhán i nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Tedy, že by Synthesia jako velký podnik neměla na dotaci nárok, a tak angažováním malé firmy své šance zvýšila. Skupinu Agrofert vložil do svěřeneckého fondu jeho původní vlastník Andrej Babiš.

Agrofert reaguje na předběžný audit: Vždy jsme se řídili platnými pravidly, uvedla firma

Číst článek

Podle krajského státního zastupitelství policie uložila trestní oznámení z toho důvodu, že partner projektu, tedy menší firma, o všem věděla a spolupráci s firmou Synthesia projednávala. „V rámci šetření se zjistilo, že partner projektu vzdělávání o tom věděl a chtěl se ho účastnit. Akorát žadatel si to chybně vyložil tak, že prohlášení o partnerství, jako žadatel o dotaci, má podepsat on,“ upřesnil Hochmann.

Ministerstvo v březnu 2017 rozhodlo o poskytnutí dotace, ta však nebyla vyplacena. Firma Sythesia nakonec o proplacení nepožádala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme