Veřejné zakázky pro Agrofert? Dostálová přehodila odpovědnost na Benešovou, státní firmy tápou dál

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se snažila Státním hmotným rezervám vysvětlit, jak mají státní instituce postupovat při přidělování veřejných zakázek holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Z odpovědí, které získal server iROZHLAS.cz, vychází, že odpovědnost přenechala na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Ani její resort ale jednoznačně situaci zatím nevyložil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Státní úřady řeší už několik měsíců problém. Neví, jak mají postupovat při přidělování veřejných zakázek holdingu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Babiše. Problém nastal hlavně po zveřejnění finálního auditu Evropské komise. V něm auditoři tvrdí, že český premiér přes svěřenské fondy stále ovládá svůj byznys. A společnosti, které jako veřejný funkcionář ovládá, se podle zákona o střetu zájmů veřejných zakázek účastnit nesmějí.

Urgování ministerstva

Zatímco Lesy České republiky nebo Čepro si zadaly právní analýzu, která měla jejich problém rozseknout, státní rezervy se obrátily přímo na ministerstvo pro místní rozvoj, pod které spadá problematika veřejných zakázek. 

Šéf státních rezerv Pavel Švagr o odpověď žádal od poloviny června a získal ji až po urgencích od ministryně Dostálové s několikaměsíčním zpožděním. 

Agrofert dál čerpá národní dotace. ‚Musíme postupovat podle českého práva,‘ říká Havlíček

Číst článek

Konkrétního stanovisko od ministerstva i tak nevzešlo. Ministryně už v úvodu dopisu, který server iROZHLAS.cz získal, píše, že si má ověřit skutečného majitele. „V rámci výběru dodavatele postupuje zadavatel, přičemž jednou z povinností, kterou zadavatel v této fázi zadávacího řízení má, je ověření skutečného majitele," píše Dostálová. 

Ministryně tím míří na obecnou povinnost všech úřadů. Ty musí po všech účastnících tendru vyžadovat předložení čestného prohlášení o neexistenci střetu zájmů. Úřady si také mají v registru skutečných majitelů ověřit, kdo je skutečným majitelem společností. 

Další dopis od Benešové 

Registr je veřejný od začátku června a nově v něm lze vidět, že nepřímým skutečným majitelem Agrofertu je český premiér. Ten je podle mluvčího podniku Karla Hanzelky také zapsaný jako koncový příjemce výhod. A právě to je podle unijních auditorů problém.

Dostálová tuto skutečnost ale v dopise přechází a tvrdí, že úřadům nemůže dát jasné stanovisko, protože registr skutečných majitelů spadá pod ministerstvo spravedlnosti. 

Z Bruselu přišel varovný dopis: Kontrolujte střet zájmů a svěřenské fondy, jinak pozastavíme dotace

Číst článek

(...) pouze toto ministerstvo může poskytnout výklad k aplikaci předmětných ustanovení obou právních předpisů z pozice gestora těchto právních předpisů,” píše ministryně. A odpověď přehazuje na svou vládní kolegyni Marii Benešovou (za ANO). Resorty si mezi sebou Švagrův dotaz předaly už v průběhu srpna.

Ani Benešová ale hmotným rezervám jasnou odpověď neposkytla. Podle ministryně si totiž každý úřad musí na otázku vyřazení Agrofertu odpovědět sám, napsala v dopise, na který začátkem srpna upozornil Deník N. Server iROZHLAS.cz ho má také k dispozici.

Vodítko pro úřady

V dopise ministryně spravedlnosti zdůrazňuje, že samotné informace z Evidence skutečných majitelů pro rozhodnutí nestačí.

„Údaje z Evidence skutečných majitelů mohou sloužit jako indikátor nezbytnosti posouzení přítomnosti rozhodujícího vlivu jakožto nutné podmínky pro založení postavení určité osoby jako ovládající ve vztahu k dotčené obchodní společnosti.“ Podle Benešové může sloužit jako vodítko pro úřady.

„Nemohou však sloužit jako výlučný zdroj informací pro toto posouzení, které musí být prováděno komplexně a materiálně,“ uzavírá Benešová.

Jak konkrétně státní instituce s touto analýzou naloží a jak budou posuzovat, zda Babiš své společnosti ovládá, není jasné. Ministryně reagovala prostřednictvím svého mluvčího Vladimíra Řepky. Ten odpověděl, že údaje v evidenci nemusí být pravdivé, protože informace si zapisují samotné společnosti. „Údaje nejsou ze strany rejstříkových soudů při zápisu nijak ověřovány. Nelze se proto bez dalšího spoléhat na to, že údaje jsou zapsány správně," napsal Řepka.

Šibeniční termín pro Česko: Brusel odmítl odklad kvůli střetu zájmů, informace chce do dvou dní

Číst článek

Premiér dlouhodobě tvrdí, že holding neovládá a vliv na Agrofert nemá. Ministerstvo spravedlnosti však upozorňuje, že není rozhodující, zda veřejný funkcionář svůj vliv na danou firmu uplatňuje – podle něj stačí jenom reálná možnost vliv uplatnit.

„Postačí tedy samotná možnost uplatnění vlivu – pro kvalifikaci určité osoby jako osoby ovládající není nezbytné, aby tato osoba svého rozhodujícího vlivu skutečně využívala. Nutno podotknout, že se nemůže jednat o čistě teoretickou či potenciální možnost uplatnění vlivu, ale musí jít o možnost reálnou, podloženou určitou skutečností, nikoliv tedy jen o možnost teoretickou či potencionální, a nevyžaduje se jeho skutečné využívání,“ píše ministerstvo spravedlnosti. 

Co říká zákon o střetu zájmů

Obchodní společnost, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) (člen vlády nebo vedoucí jiného ústředního správního úřadu, v jehož čele není člen vlády, pozn. red.) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti, se nesmí účastnit zadávacích řízení podle zákona upravujícího zadávání veřejných zakázek jako účastník nebo poddodavatel, prostřednictvím kterého dodavatel prokazuje kvalifikaci. Zadavatel je povinen takovou obchodní společnost vyloučit ze zadávacího řízení. Zadavatel nesmí obchodní společnosti uvedené ve větě první zadat veřejnou zakázku malého rozsahu, takové jednání je neplatné.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme