Agrofert zažaloval Evropskou komisi, požaduje uvolnění dotací. ‚Porušila naše práva,‘ tvrdí

Soudní dvůr Evropské unie přijal žalobu holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli pozastavení dotací. Pro server iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Na unijní tribunál se obrátila v únoru dceřiná společnost Primagra. Nesouhlasí s výsledky auditu Evropské komise ke střetu zájmů a požaduje uvolnění blokovaných peněz. Aktuálně probíhá písemná fáze řízení, o přípustnosti žaloby soud teprve rozhodne.

Původní zpráva Lucemburk/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petrimex

Holding Agrofert žaluje Evropskou komisi kvůli blokovaným dotacím | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Primagra vs. Komise. Pod tímto názvem v Lucemburku, kde evropský soudní dvůr sídlí, evidují žalobu holdingu Agrofert proti Evropské komisi. Dceřiný podnik ji podal letos 5. února. „Mohu potvrdit, že se případem zabýváme,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí soudu Balázs Lehóczki.

‚Česká republika to musí vyřešit.‘ Kauza střetu zájmů Andreje Babiše se vrací do Evropského parlamentu

Číst článek

A důvod? Primagra se tam domáhá odblokování dotací. „Žalobkyně navrhuje, aby tribunál zrušil zákaz poskytování grantů uložený dopisem žalované ze dne 22. října 2020 a uložil žalované náhradu nákladů řízení,“ zní požadavek podniku. Základní popis žaloby je možné najít na webu soudu.

Společnost v první řadě argumentuje tím, že Brusel porušil její práva, když neměla během auditního řízení „možnost být vyslechnuta“. Agrofert totiž od začátku jakékoli pochybení odmítá a upozorňuje, že úřady s ním ohledně kontroly nekomunikovaly.

Evropská komise by navíc podle Primagry neměla prověřovat konkrétní projekty, ale zaměřovat se na dotační systém. „Žalovaná je oprávněna pouze k posuzování celkového souladu řídících a kontrolních systémů zavedených členskými státy, avšak nemá žádnou pravomoc provádět podrobný audit a rozhodovat o konkrétních žádostech,“ uvádí podnik.

Jenže auditoři vedle střetu zájmů českého premiéra dotační systém jako celek zkoumali. Díky tomu odhalili také chyby ve výběru některých projektů. Jeden příklad za všechny: nová výrobní linka na toastový chléb Penam, která podle Bruselu nebyla inovativní a dotaci 100 milionů tak neměla získat.

Mluvčí holdingu Karel Hanzelka podání žaloby potvrdil, více ale spor komentovat nechtěl. „Můžeme potvrdit, že žaloba byla podána, nicméně probíhající řízení z principu nekomentujeme,“ reagoval na dotazy. Platí podle něj také dřívější stanovisko holdingu, že postupoval vždy v souladu s předpisy.

Zákaz dotací

Primagra žalobou napadla definitivní závěry Evropské komise k auditu ke střetu zájmů, které komise shrnula v dopise zaslaném českým úřadům loni v říjnu. Server iROZHLAS.cz korespondenci popsal podrobně ZDE. Brusel tam mimo jiné píše, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady přikleply Agrofertu v posledních třech letech, byla přidělena neoprávněně.

VÝSLEDKY AUDITU

Evropská komise v konečné auditní zprávě potvrdila, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů odmítá.

„Veškeré dotace udělené skupině Agrofert po 1. září 2017 (…) jsou v rozporu s článkem 4c o střetu zájmů za předpokladu, že žádost o dotaci byla předložena během 1. září 2017 či po něm a dotace byla udělena v době, kdy byl pan Babiš veřejný funkcionář,“ stojí v dopise.

Primagra má ale za to, že Evropská komise nemůže vykládat české zákony. A navíc prý Brusel tuzemskou i unijní legislativu ke střetu zájmů vykládá špatně. Závěry evropské prověrky proto podnik v žalobě zpochybňuje. „Čtvrtý žalobní důvod vychází z toho, že žalovaná neprokázala obsah české právní úpravy a nesprávně ji vyložila a uplatnila,“ uvádí podnik.

Projekty Primagry přitom na seznamu auditem kritizovaných dotací původně nebyly. Brusel ale kontroloval pouze vybraný vzorek a ten ukázal vysokou chybovost ve výběru. Nařídil proto další prověrky, na kterých nyní pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu. A než je dokončí, mají být i tyto dodatečně prověřované projekty pozastaveny.

Auditoři požadovali zkontrolovat celkem 12 projektů kvůli jejich inovativnosti či případně dalším možným chybám ve výběru. Primagra má na soupisce projekty hned dva. Týkají se dotací na energetické úspory v provozovně v Klatovech a Milíně, na které podnik čerpal ze státních peněz přes čtyři miliony korun.

Projekty holdingu Agrofert, které byly již částečně proplaceny z českého rozpočtu a které jsou kvůli auditnímu řízení pozastaveny, ukazuje následující tabulka:

Začátek sporu

Případ je u evropského soudního dvora na začátku. Aktuálně probíhá podle mluvčího Lehóczkého písemná fáze řízení. Teprve se tedy ukáže, zda soud uzná žalobu Primagry jako přípustnou, tedy hodnou dalšího projednávání. „V tomto ohledu nebylo dosud přijato žádné rozhodnutí,“ přiblížil.

„Dotace byly vypláceny na základě pravidel, transparentně. Zkrátka teď někdo přichází, že tam byl údajně nějaký střet zájmů. Nebyl.“

Andrej Babiš (premiér a šéf ANO)

Otázkou přípustnosti se podle mluvčího unijní tribunál většinou zabývá právě během písemné fáze. Pokud žalobu uzná, pokračuje se ústním jednáním a následně vynesením verdiktu. „Než se k tomu dostane, trvá to u běžných případů kolem 15 měsíců,“ doplnil Lehóczki.

Není to přitom poprvé, co se Primagra kvůli unijním dotacím obrátila na soud. V dubnu 2018 firma požádala ministerstvo průmyslu a obchodu o dotaci ve výši 2,4 milionu na pořízení nové, energeticky úspornější sušárny zrnin v jejím středisku v obci Trpísty na Plzeňsku. Ačkoli resort projekt předběžně schválil, finální verdikt několik měsíců odkládal.

Kvůli nečinnosti úřadu proto Primagra podala žalobu k Městskému soudu v Praze. A ten dal podniku loni na podzim za pravdu a nařídil ministerstvu, aby rozhodlo. To ale dále otálelo mimo jiné i kvůli průtahům advokátky Primagry. Rozhodnutí tak padlo až koncem dubna: dotace zamítnuta.

Důvod? „Jako správní orgán víme, že bychom teď peníze kvůli evropským auditům na projekty Agrofertu nedostali, takže fakticky zdroj financování není,“ zdůvodnila pro iROZHLAS.cz už dříve mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Pilotní projekt

Server iROZHLAS.cz minulý týden také zjistil, že preventivní pozastavení dotací pro firmy z holdingu Agrofert neplatilo bez výjimky. Před třemi měsíci dostala plastikářská firma Fatra proplaceno 547 tisíc korun ze státní kasy. Politické špičky teď chtějí zariskovat a pokusit se u Evropské komise o proplacení této dotace.

Stopka neplatila. Stát proplatil dotaci pro Fatru, teď na ní chce v Bruselu otestovat střet zájmů

Číst článek

Redakci to potvrdil ministr Karel Havlíček (za ANO), který se ve věci osobně angažuje. Ministryně Klára Dostálová (ANO) kvůli tomu do Bruselu poslala už dopis. Pokud Brusel žádost zamítne, Česko ho bude moci žalovat. Současně však hrozí pozastavení všech dotací.

K takovému plánu se proto staví vlažně ministerstvo financí, které bude mít ve věci konečné slovo. „Možnosti dalších kroků České republiky jsou v tuto chvíli analyzovány odborným aparátem ministerstva financí a dalších kompetentních resortů,“ uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.

Do toho se Babišovým střetem zájmů opět zabýval Evropský parlament. Europoslancům vadí nečinnost úřadů, která následovala po zveřejnění konečné auditní zprávy. Vyzývají proto k aktivaci článku na ochranu rozpočtu Evropské unie.

Návrh rezoluce připravuje předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová z lidovecké frakce. Členové výboru budou příští týden jednat o konečné podobě textu. Na plénu o něm však budou europoslanci hlasovat až v červnu.

Kristýna Guryčová, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme