Agrotec pneumatiky dodával podle zákona, prohlásil před soudem exmanažer pošty

Hustopečská firma Agrotec ze svěřenských fondů šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dodávala České poště pneumatiky v souladu se zákonem. Při výslechu před soudem to uvedl bývalý manažer pošty Patrik Zeithaml. Ten stejně jako ostatní obžalovaní odmítl obžalobu týkající se manipulace se zakázkami pošty. Soud ve středu případ řešil druhý den.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Část obžaloby se týká manažera Agrotecu Pavla Richtera, který před soudem nevypovídal, a někdejšího ředitele poštovní sekce řízení dopravy České pošty Zeithamla, který podle spisu zařídil, aby pneumatiky dodával Agrotec.

"Necítím žádnou vinu. Vše jsem dělal podle svého nejlepšího vědomí," řekl ve středu Zeithaml, když soudu četl stručné prohlášení.

Zastavit stíhání Agrotecu? Rozhodnutí bylo velice povrchní, píše vrchní soud

Číst článek

Obžaloba tvrdí, že to udělal tak, že se mu podařilo zrušit soutěž, ve které firma neuspěla. Pneumatiky pak Agrotec dodával na základě staré smlouvy z roku 2004.

V letech 2012 až 2014 pošta takovým způsobem od Agrotecu podle obžaloby koupila 12 512 pneumatik za více než 34 milionů korun v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Podle obžaloby tím poště vznikla škoda přes 2,5 milionu korun.

Bez zadávacího řízení podle obžaloby pošta nakupovala v roce 2012 a 2013 také náhradní díly do aut. Od Agrotecu v tomto období podle spisu nakoupila díly za téměř 17 milionů korun. Společnost vinu dlouhodobě odmítá.

Zakázky na modernizaci poboček

Další část obžaloby se týká pěti zakázek na úpravy interiérů pošt nebo modernizace přepážek na pobočkách v různých místech Česka, které byly vypsány mezi roky 2012 a 2014.

Kauza Agrotec před soudem

Před soudem stanulo pět bývalých manažerů pošty, pět zástupců firem a tři společnosti. Manažeři pošty a jednatelé firem byli obviněni ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. Část z nich byla obviněna také z podplacení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Firmám z kauzy hrozí pokuty a v krajním případě zrušení.

Někdejší zástupce generálního ředitele ČP Richard Soldán, ředitel odboru investic Jiří Bílek, ředitel nákupu a zásobování Jiří Kouba a referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata Jakubcová podle spisu umožnili, aby tendr získaly předem domluvené firmy. Jejich zástupci měli od manažerů pošty informace o tendrech, a mohli tak upravovat nabídky podle konkurence, aby byly výhodnější a ve výběrovém řízení uspěly.

Bílek před soudem odmítl vypovídat. Kouba a Jakubcová vinu odmítli stejně jako obžalovaný manažeři stavebních firem. Dnes se k nim přidal také Kouba. "Jednání, které popisuje obžaloba, se nestalo," uvedl Kouba.

V některých případech se stalo, že do tendru přišla lepší nabídka než od firmy, kterou preferovali manažeři pošty. Zástupci firem pak dostali informace, jak by měli zakázku zlevnit, jelikož ve výběrové komisi seděla Jakubcová. Cenu následně upravili a v dalším kole výběru firma obvykle zvítězila. V dalším případě nakonec firmy z tendru po dohodě s očekávaným vítězem odstoupily. Obžaloba v souvislosti s těmito zakázkami zaznamenala například úplatek 180 000 korun, který podle spisu získal Kouba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme