AI: Úřady nedostatečně regulují vývoz nástrojů zneužitelných k mučení

Amnesty international upozorňuje, že některé evropské země stále vyvážejí nástroje, které je možné využít - pro mučení. Jako třeba pouta na kotníky, zbraně vydávající elektrošoky nebo chemické spreje. A mezi těmito státy je i Česká republika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta

Pouta | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Evropské podniky, podle uveřejněné zprávy, zneužívají mezer v legislativě a s mučícími nástroji obchodují. Eva Dobrovolná, koordinátorka Amnesty International pro mezinárodní otázky v pořadu Stalo se dnes připomněla, že kromě Česka se na tomto obchodu podílejí i jiné země.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obchodu s mučením hovořila ve Stalo se dnes Eva Dobrovolná, koordinátorka Amnesty International pro mezinárodní otázky

„Například Německo, Francie, Španělsko, Itálie. „A to přesto, že od roku 2006 je z části tento obchod zakázán a z části přísně regulován.“

Evropské opatření pro kontrolu nad obchodem s mučícími nástroji je podle Dobrovolné nedostatečně vymáháno. „Nedostatky v samotném textu opatření také umožňují obchodníkům nebo překupníkům se zbožím, které je určeno k mučení.“

„České úřady povolují vývoz elektrických paralyzérů, okovů nebo chemických sprejů do zemí, kde bývají rutinně zneužívány k mučení, jako jsou Kamerun, Moldávie, Pákistán nebo Mongolsko,“ zdůraznila Dobrovolná.

„Chyba je z našeho pohledu do velké míry na bedrech úřadů, které se s povinností zakazovat a regulovat vývoz těchto nástrojů vypořádaly jen částečně. Myslíme, si, že ne vždy vyhodnotí rizika tak,m jak by bylo třeba,“ připomněla Eva Dobrovolná z Amnesty International ve Stalo se dnes.

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme