AI vytýká Česku neobjektivní vyšetřování činů policistů

Amnesty International vytýká České republice, že dosud nezavedla systém přímého a nestranného odhalování trestné činnosti policistů. Organizace pro lidská práva ve své výroční zprávě konstatuje, že současný model vyšetřování policistů jejich vlastními kolegy není objektivní. Ministr Gross ale namítá, že už od začátku loňského roku tomu tak není, trestné činy policistů vyšetřují státní zástupci, podřízení ministra spravedlnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní auto

Policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Organizace Amnesty International vytýká České republice nedostatky v odhalování trestné činnosti policistů. Podle výroční zprávy, kterou zveřejnila Amnesty International dnes, policisty i nadále vyšetřuje inspekce Ministerstva vnitra, tedy jejich resortní kolegové, a jak Českému rozhlasu řekla Barbara Resnerová, místopředsedkyně pražské Amnesty International, mělo by se to změnit. "Tento systém, podle kterého jsou podezřelí policisté vyšetřováni svými kolegy, kteří jsou podřízení stejném nadřízenému, tedy ministru vnitra, kritizovala Komise pro lidská práva OSN už v roce 2001. Tento systém by měl být změněn, není objektivní a spolehlivý. Inspekce by měla být nahrazena nějakým nezávislým orgánem s pravomocí vyšetřovat všechny stížnosti a trestní oznámení podaná na policisty."

Ministr vnitra Stanislav Gross ale Radiožurnálu řekl, že s těmito výhradami nesouhlasí, protože se už několik měsíců nezákladají na pravdě. "Od novely trestního řádu, to jest od 1. 1. 2002 trestné činy policistů nevyšetřují policisté. Myslím si, že by si toho měla všimnout, že trestnou činnost policistů již více než rok vyšetřují státní zástupci, kteří nespadají pod Ministerstvo vnitra."

Amnesty International se ve své zprávě také zmiňuje o případu, který podle ní proběhl za podezřelých okolností. Barbara Resnerová, mluvčí pražské pobočky organizace, Radiožurálu řekla, o kterou událost se jedná. "Případ pana Vladimíra Pecha z loňského června, kdy na policejní stanici vyskočil z prvního patra oknem. Toto bylo také vyšetřováno velmi laxně a nebyly zajištěny důkazy okamžitě, pozůstalým nebyl dovolen přístup ke spisu. Čili je tu spoustu nejasných okolností a je dosti pravděpodobné, že ten jeho skok nebyl sebevraždou."

O případu vypovídali dva policisté, kteří zadrženého vedli z toalety. Cestou je prý Pecha, vážící 58 kilogramů, přemohl, a vyskočil z okna. Ve vyšetřovacím spisu chyběly například informace o pozici těla po pádu nebo o stavu oblečení, nebylo ani uvedeno, jestli některá Pechova zranění mohla vzniknout už před pádem.

Markéta Kaclová, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme