Fischer neuspěl s žalobou proti státu. Česko 330 milionů za blokovaná letadla platit nemusí, rozhodl soud

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako odškodné kvůli blokovaným letadlům. Podle České televize o tom rozhodl Ústavní soud. Německá společnost Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF) si u něj stěžovala na předchozí zamítavá rozhodnutí českých soudů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadla Fischer (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons, Honza Groh

Firma AMF se domáhala náhrady za ušlé nájemné za dvě konkurzem blokovaná letadla. „Jakkoli bylo konkurzní řízení v rozhodné fázi skutkově značně komplikované, soudy včetně konkurzního nevykročily z hranic ústavněprávních předpisů a jejich výklad podústavního práva nebyl nestandardní a vykazující znaky libovůle či snad dokonce svévole," stojí podle České televize v rozhodnutí Ústavního soudu.

Bývalý senátor a podnikatel v cestovním ruchu Václav Fischer žaloval stát na základě vyhraného sporu o vlastnictví dvou letadel Boeing 737 z ledna 2014. Na ústavní soud se obrátil v roce 2015 poté, co jeho nárok na náhradu škody neuznaly obecné soudy ani Nejvyšší soud.

Konkurzní správce společnosti Charter Air (dříve Fischer Air) prodal letadla v dražbě. Podle pražského Vrchního soudu letadla do konkurzní podstaty nepatřila, Nejvyšší soud ale na jaře 2015 žádost o náhradu škody nepřipustil. Fischerova firma chtěla od státu peníze za snížení hodnoty letadel i ušlý zisk na leasingových splátkách, uvedla ČT.

Konkurz na Fischerův majetek byl v České republice zahájen v roce 2005 poté, co o dva roky dříve vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem. Fischer s konkurzem nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl v roce 2008 u Nejvyššího soudu jeho zrušení. Nejvyšší soud tehdy výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už byl dříve zahájen konkurz v Německu.

Fischerem většinově vlastněná AMF letos prohrála spor o 2,45 miliardy korun, které po státu požadovala za dvě dopravní letadla zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek. AMF požaduje podobnou částku i v mezinárodní arbitráži. Proti Česku ji zahájila loni v prosinci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme