Akademici navrhují, aby vláda vrátila návrh zákona o školném k přepracování

Návrh zákona o školném a finanční pomoci studentům je podle akademiků nepřipravený. Mají k němu přes šedesát zásadních připomínek. Jednou z nich je chybějící analýza dopadu na rozpočet. Navrhují proto vládě, aby ho po předložení vrátila odborníkům ministerstva školství k přepracování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna | Foto: Tomáš Adamec

„Doporučujeme vládě, aby tento věcný záměr nepřijala a aby ho vrátila ministru školství k přepracování, dala mu také dostatečný termín pro to, aby byl schopen celý návrh projednat s reprezentacemi tak, jak mu ukládá zákon o vysokých školách,“ řekl místopředseda Rady vysokých škol Marek Hodulík.

Akademikům vadí například to, že by v případě půjčky na vzdělání musel student mít účet u banky, která mu peníze půjčí. „Návrh počítá s tím, že v okamžiku, kdy by student změnil peněžní ústav, který se podílí na financování jeho nákladů formou půjčky, tak by přechodem a sanací původní půjčky zanikala garance státu,“ upozornil Hodulík.

Rada kritizuje, kromě jiného, i délku samotného návrhu. Ten má po očištění nadbytečného textu jeden a půl strany. Ministerstvo školství na jeho přípravu přitom mělo rok a půl a dotaci 93 milionů korun.

Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme