Akademici protestovali proti změnám ve financování vědy

V centru Prahy protestovali nespokojení vědci. Hapenning nazvali "Vražda české vědy". Akademici nesouhlasí s omezením základního výzkumu a podporou jen těch oborů, které mají bezprostřední ekonomický efekt. V oblasti vědy podle nich není možné prosazovat tržní mechanismy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest akademiků | Zdroj: ČTK

Protest začal před Ústavem dějin umění symbolicky pět minut po dvanácté hodině. Zúčastnila se ho asi stovka akademiků s transparenty. Vynesli rozsudek nad českou vědou a českého vědce symbolicky oběsili z okna ústavu.

"Nejvíce nám vadí, jakým způsobem byl naprosto nekoncepčně oktrojován nový systém hodnocení vědecké práce a z něho odvozeno velmi neprůhledným, nelogickým způsobem přerozdělování financí na vědu a výzkum v České republice," řekl Krummholz. Štěpán Vácha z Ústavu dějin umění Akademie věd vidí jako hlavního viníka současnou vládu, ale i předcházející kabinet Mirka Topolánka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Štěpána Váchu z Ústavu dějin umění Akademie věd v ranním Interview Radiožurnálu

Změny by mohly přinést efektivnější fungování celé instituce, oponuje akademikům prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. "Ve chvíli, kdy stát finanční prostředky nemá, tak říká my vytvoříme rámec, který umožní akademii věd fungovat, který zároveň umožní získat podstatně víc peněz odjinud. V žádném případě to není o tom, že by někdo likvidoval akademii věd, že by likvidoval českou vědu. Spíš je to o tom, aby její výsledky byly víc využity ať už pro lidi nebo pro firmy v této zemi," uvedl Míl.

Premiér Jan Fischer si myslí, že vědci by měli o peníze více usilovat. "Celkové výdaje na vědu a výzkum pro příští rok se pohybují na úrovni letošního roku, pokud tam nastává nějaká tenze, tak ve struktuře. My samozřejmě vědomě posilujeme tu část státních prostředků, o které se jednotlivé vědecké instituce musejí ucházet, musejí o ně soutěžit, nejsou to ty, které tam institucionálně plynou jako jakási automatická jistota," prohlásil Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

O financování vědy mluvili v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu Jiří Beneš z filosofického ústavu akademie věd a viceprezident svazu průmyslu a dopravy pro oblast výzkumu a vývoje inovací Karel Šperlink

Igor Maňour, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme