Akademici se bojí, že reforma univerzit bude uspěchaná. Ministr ji chce představit v květnu

Akademici se bojí, aby vláda kvůli časovému tlaku neodbyla reformu vysokých škol. Těžko splnitelný je podle nich květnový termín, kdy ministr školství Petr Fiala chce vládě reformu univerzit představit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala, ministr školství | Foto: Filip Jandourek

Reforma má podle akademiků rizika. Úředníci by podle nich měli upřesnit například způsob zveřejňování diplomových prací nebo nový systém toho, jak školy budou dostávat peníze.

„Rizika spočívají zejména v tom, že zákon předpokládá vznik velkého množství různých podzákonných předpisů, standardů, norem a dalších předpisů, které budou upravovat systém ať už systém akreditací, financování, toho, koho bude ministerstvo obsazovat do správních rad vysokých škol, a podobně,“ říká předseda studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Ministerstvo školství chce v nejbližší době připravit paragrafované znění novely, do května má být vše připraveno k předložení vládě. Tento termín je ale podle akademiků těžko splnitelný.

„Je potřeba, aby proběhla celá řada velmi náročných procesů, jak úvodní konzultace, tak vnitřní připomínkoví řízení, tak vnější připomínkové řízení. Je to na samé hranici lhůt a v případě, že novela má být kvalitní, dobře připraven, dobře vypořádané připomínky, tak si myslíme, že květen není úplně reálný. Ale uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ uvedl předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer.

Úředníci připravují reformu vysokých škol už několik let. Rektoři se minulý týden s ministerstvem shodli ve většině sporných bodů.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme