Akademická reprezentace nepožádá o změnu ve jmenování profesorů

Akademická reprezentace nepodá podnět ke změnění pravomoci jmenování profesorů v novele vysokoškolského zákona. Oznámil to dnes předseda legislativní komise Rady vysokých škol Marek Hodulík. Reagoval tak na avizovaný pozměňovací návrh předsedy ODS a exministra školství Petra Fialy, podle kterého by tato pravomoc měla nově patřit rektorům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference Rady vysokých škol, Jakub Fisher a Marek Hodulík

Tisková konference Rady vysokých škol, Jakub Fisher a Marek Hodulík | Foto: Filip Jandourek

„Akademické reprezentace nejsou ty, které by ke změnám dávaly podnět. Ale respektujeme, že vůle zákonodárců může být jiná," řekl Hodulík ČTK.

„Požadavky, které dává zákon, nikdo nezpochybnil. Průběh profesorského řízení nikdo nenapadl," zdůraznil předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. „To, že někdo nedodržuje zákon, není důvodem k jeho změně," dodal.

Návrh novely vysokoškolského zákona ve středu v Poslanecké sněmovně prošel do druhého čtení. V další fázi projednávání se dají očekávat návrhy zásahů do paragrafů o jmenování profesorů.

Prezident Miloš Zeman nepodepsal dekrety tří kandidátů na profesuru. Pro odmítnutí jmenování Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera profesory podle Rady vysokých škol nemá prezident žádný zákonný důvod.

Marek Hodulík připomněl, že způsob jmenování profesorů se řešil už v souvislosti se Zemanovým dlouhým odmítáním jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. V té době působil v čele ministerstva školství právě Fiala.

Mezi představiteli vysokých škol poté převládl názor, že by vzhledem k vážnosti titulu mělo jmenování symbolicky zůstat v rukou prezidenta.

Zeman odmítnutým kandidátům vyčítá problémy z minulosti. Ministr školství Marcel Chládek nedávno zopakoval, že z pohledu jeho úřadu všichni splnili zákonné podmínky pro jmenování profesorem.

Kandidátem na profesora mohou být dotyční neomezeně dlouho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme