Akademickými senáty se šíří protest proti reformě VŠ

Studenti i rektoři vysokých škol protestují proti chystané reformě, kterou připravuje úřad ministra Dobeše. V opozici je zatím 20 z 26 vysokoškolských senátů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promoce studentů

Promoce studentů | Foto: Jan Rosenauer

Dnes odpoledne se také po 8 letech koná shromáždění akademické obce Univerzity Karlovy. Upozornit chce na to, že zákon o vysokých školách údajně zlikviduje samostatnost vysokých škol.

Další z reformních norem o finanční pomoci prý zase povede pouze k zadlužování studentů. Akademici tvrdí, že ministerstvo během přípravy nové legislativy nevzalo v úvahu jejich připomínky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma v Ozvěnách dne debatovali místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška z brněnské Masarykovy univerzitya náměstek ministra školství Ivan Wilhelm

Místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška z brněnské Masarykovy univerzity v Ozvěnách dne poukázal na podle jeho názoru výrazný zásah do autonomie vysokých škol. „Posílení vlivu politického a vlivu vnějšího, hrozí výrazný krok zpátky z hlediska vývoje posledních 2 desetiletí. Zhoršuje se role studentů při ovlivňování dění na vysokých školách. A finanční podpora studentům je koncipována tak, že jedna částka peněz je rozprostřena pro větší počet příjemců.“

Půjčky na školné nefungují nikde na světě, míní šéf studentské komory Rady VŠ

Číst článek

Zlatuška v otázce školného souhlasil s nedávným vyjádřením rektora Univerzity Karlovy: „To je skutečně jen věc na zadlužení studentů, nepřináší to prostředky školám a přinese to úroky bankám.“

Jablko sváru – nové rady vysokých škol

Ivan Wilhelm, náměstek ministra školství odmítl, že by zákon umožňoval politizaci vysokých škol nebo omezení jejich suverenity.“Jestliže čtu pozorně text věcného záměru zákona, který ministerstvo školství odeslalo do vlády, tak se domnívám, že obavy vyplývají ze zavedení relativně nového orgánu – rady veřejné vysoké školy, který je koncipován z externích lidí, mimo školu. Když se podíváte na kompetence tohoto orgánu, tak se domníváme, že je užitečná.“

Rada by podle čeho měla sloužit k posouzení věcí zevně. „Rada nebude mít žádné iniciační schopnosti,. Bude posuzovat to, co vnitřní orgány školy už schválily,“ připomněl Wilhelm.

Studium - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Jiří Zlatuška však namítl, že rada není koncipována jako dohledový orgán. „Fakticky má pravomoci, které mohou výrazně mluvit dovnitř školy.“ Kritizoval možnost, že se v dalším projednávání paragrafového znění mohou posílit politické pravomoci rady. „Je to zhoršení proto současnému stavu a vytváří to mechanismus pro snadnější vznik jakýchsi oligarchií, které budou školy s požehnáním politiků lépe ovládat.“

V otázce školného, které podle škol může vést k zadlužování vysokoškoláků, náměstek Wilhelm připustil, že o řadě věcí se může ještě diskutovat. „Ale sám nenalézám nic, co by mohlo takovým rizikem být.

„Riziko je zásadní, a to je překročení Rubikonu, namítl Zlatuška. „Současné schéma ustoupilo od slibů splácení až po dosažení průměrné mzdy.“

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme