Akademie věd má novou předsedkyni, je jí profesorka Eva Zažímalová

Profesorka Eva Zažímalová se stane novou předsedkyní Akademie věd ČR. Pro jedinou kandidátku na čtvrtečním Akademickém sněmu hlasovalo 93 procent zúčastněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Zažímalová | Zdroj: ČTK

Dosluhující předseda Jiří Drahoš je přesvědčen, že jednašedesátiletá biochemička je dobrou volbou: „Měla v akademické radě na starosti dominantní úkol posledních dvou let a to bylo mezinárodní hodnocení týmů a pracovišť. A zhostila se toho opravdu skvěle. Není to jenom názor můj, nebo akademické rady, ale i ředitelů ústavů.“

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) věří, že Zažímalová bude bojovat především o lepší financování vědeckých pracovišť. A to i přesto, že vědci získali pro příští rok z rozpočtu historicky nejvyšší částku.

Ve vědě je málo žen. Česko je pod průměrem evropských zemí

Číst článek

„Předpokládám, že se paní předsedkyně pustí do vyjednávání finančních podmínek pro české vědce, aby měli klid na práci a věnovali se bádání. A nikoliv hromadění papírů pro získání peněz. To je určitě velký úkol. A já budu moc ráda, pokud jí v tom alespoň z části budu moci pomoci,“ doufá Valachová.

Profesorka Eva Zažímalová se jako druhá žena prestižní vědecké instituce ujme své funkce koncem března, po vypršení mandátu Jiřího Drahoše. Než se však do křesla usadí, chce ukončit, nebo alespoň utlumit, svoji vědeckou kariéru a jednat s ústavy. „Na svém mateřském ústavu skončím na konci tohoto roku ve vedení jednoho z vědeckých týmů a ten samozřejmě musím předat dál,“ dodává profesorka pro Český rozhlas.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme