Akademie věd otevřela pro své zaměstnance firemní školku

Akademie věd dnes slavnostně otevřela vlastní mateřskou školku, která má sloužit jako firemní školka pro děti vědeckých pracovníků. V Česku je to poměrně ojedinělý krok, protože podobnou instituci svým zaměstnancům nabízí jen minimum společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v mateřské školce | Foto: ČEZ

Firemní školka by přitom řadě rodičů v době, kdy je ve státních školkách kritický nedostatek míst, doslova vytrhla trh z paty. V západní Evropě už to zaměstnavatelé zjistili a firemní zařízení pro děti tam proto nabízí více než polovina středních firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd

Podle Václava Hořejšího, ředitele Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, se akademici při vzniku školky nechali inspirovat výzkumným centrem ve Vídni, které svým zaměstnancům nabízí i firemní školku. Dalším důvodem je velké množství mladých vědkyň:

„Je to hlavně proto, že máme hodně mladých zaměstnanců a zaměstnankyň, kteří mají děti a potřebují se brzy vrátit do práce, protože v případě zaměstnání vědeckého pracovníka je to velmi důležité. Je důležité nezůstat příliš dlouho mimo kontakt s vývojem rychle se vyvíjejícího oboru a vrátit se pokud možno co nejdříve.“

Plán firemní školky nosili představitelé Akademie věd v hlavě tři a půl roku, než se jim povedlo svoji vlastní mateřinku pro vědce otevřít. Její kapacita je 15 dětí. Číslo vzešlo z průzkumu mezi vědeckými pracovníky v pražském komplexu. Vypadá to ale, že za chvilku jedna školka stačit nebude, říká Hořejší:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Klára Bílá

„V celém areálu pracuje více než 1500 lidí, z nichž je asi třetina mladých lidí, kteří mají děti, ne všechny v patřičném věku, a je takový plán, že během dvou let by se měla dokončit výstavba něčeho podobného, v čem by také byla mateřská školka.“

Vědci za školku platí 5 tisíc měsíčně

Vybudování školky stálo Akademii věd 21 milionů korun. Zaměstnanci ústavu hradí ze svého zhruba 5000 korun měsíčně, čtyři tisíce přispívá zaměstnavatel. Václav Hořejší ale doufá, že stát bude podle návrhu ministerstva školství firemním školkám pomáhat.

„Pracuje se ale na tom, aby se po zařazení školky do rejstříku vzdělávacích zařízení dostala příslušná dotace, taková kapitační platba, což by potom náklady výrazně snížilo a dostali bychom se ještě níže.“

Zájem o založení firemních školek v České republice stále vzrůstá, přesto jich je zhruba jen 15. Z projektu firmy couvají z různých důvodů.

„Organizační náročnost přechází na nás na provozovatele, tak kvůli tomu to není, ale obvykle to bývají finanční důvody a jako hlavní je pravděpodobně daňová neodpočitatelnost celé investice,“ říká Martin Návrátil ze sdružení firemní školky.

Ministerstvo školství plánuje firemním školkám přispívat 60ti procenty na provoz. Podle ministra školství Josefa Dobeše by právě podnikové mateřinky mohly přijímat děti mladší tří let.

David Koubek, Naďa Bělovská, Lenka Rafaelová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme