Akademie věd počítá s novými centry

Akademie věd podporuje vybudování tří vědeckých center excelence za 13 miliard korun. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to Martinu Veselovskému potvrdil předseda Ekonomické rady Akademie věd Jiří Rákosník. "Tyto tři projekty by dohromady v tuto chvíli podle předběžných odhadů spotřebovaly něco mezi 12 až 13 miliardami korun."

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předpokládaná podoba CESLAB

Předpokládaná podoba CESLAB | Foto: Středoevropská synchrotronová laboratoř

Akademie věd chce, aby v Česku vznikla Středoevropská synchrotronová laboratoř (CESLAB) a víceúčelový laser (ELI - Extreme Light Infrastructure). Jiří Rákosník pro Radiožurnál: "Dvě z nich jsou takzvané velké infrastruktury, což je velmi důležité, protože ne každé centrum excelence musí mít infrastrukturu. Infrastruktura je zařízení. To je něco co se postaví a funguje."

Jiří Rákosník doplnil, že kdo bude mít příslušné vzdělání, měl by mít do těchto zařízení volný přístup: "To je skutečně zařízení typu jako je synchrotron v Brně nebo velký obrovský laser, který se připravuje pod hlavičkou Evropské unie. To jsou takové dvě velké infrastruktury."

Třetím projektem je Biotechnologické a biomedicínské centrum (BIOCEV). Mělo by jít o společné pracoviště pro biotechnologie a biomedicínský výzkum. "Společný projekt několika ústavů Akademie věd a dvou fakult Univerzity Karlovy." Podle Jiřího Rákosníka by měla všechna centra dosáhnout světové úrovně a mohla by začít plně fungovat kolem roku 2015.

Výstavba tří vědeckých center excelence v Česku by mohla být financována v rámci operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Ministerstvo školství může pro českou vědu, výzkum a školství ze strukturálních fondů EU do roku 2013 vyčerpat téměř 53 miliard korun.

K operačnímu programu Výzkum a vývoj pro inovace, který dokončilo ministerstvo školství pod vedením Ondřeje Lišky, má ale Jiří Rákosník drobné výhrady: "Ten dokument bude potřebovat ještě redakční práci. To podstatné tam asi v tuto chvíli je v pořádku. Je to výsledek určitého kompromisu. Některé formulace toho ale říkají poměrně málo nebo se dají vykládat různým způsobem. Je potřeba to ještě trochu promyslet, ale jako celek se toho příliš měnit nedá. Na to už je zkrátka pozdě."

Martin Veselovský, Tomáš Ouředník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme