Akademie věd podle NKÚ poskytovala dotace v rozporu s pravidly

Nejvyšší kontrolní úřad našel nedostatky v hospodaření Akademie věd a jejích výzkumných zařízení. Úřad zkoumal stavební investice a nákup přístrojů v letech 2008 až 2012. Akademie věd prý nedodržovala podle úřadu pravidla pro poskytování dotací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd ilustrační foto

Akademie věd ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Její výzkumná zařízení předkládala mimo jiné nekompletní žádosti.

„Akademie věd přesto schválila dotace na některé akce, u nichž kompletní žádost chyběla,“ říká mluvčí NKÚ Olga Málková a dodává:

„Způsob posuzování žádostí o dotace nebyl dostatečně transparentní, navíc v některých letech nebyla Akademie věd schopná prokázat, jak vlastně žádosti o dotace posuzovala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Akademie věd České republiky Jiří Drahoš se vyjádřil ke zjištěním NKÚ

U výzkumných institucí našel úřad i další pochybení. „Chybovaly zejména při zadávání veřejných zakázek, ale porušily také stavební zákony a navíc nedodržovaly smlouvy s dodavateli,“ informuje Málková a doplňuje:

„U patnácti ze 108 kontrolovaných stavebních akcí příjemci dotací neuchovali úplnou dokumentaci, kontroloři tak nemohli posoudit, jestli pracoviště postupovala při výběru dodavatelů v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Poté, co pracoviště stavební akci nebo její etapu dokončila, měla podle pravidel předložit zprávu o jejím ukončení, kolaudační rozhodnutí a přehled skutečných nákladů. Ani jedna z kontrolovaných výzkumných institucí to ale neudělala.“

Akademie věd se brání

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš přiznal dílčí nedostatky v předkládání zpráv o stavebních akcích. Instituce podle něj už ale kvůli tomu přijala potřebná opatření. Netransparentní rozdělování dotací Drahoš odmítl:

„Kontroloři NKÚ se zřejmě nesnažili pochopit způsob práce při vícestupňovém hodnocení žádosti o dotace, který v Akademii věd máme. Já důrazně odmítám výraz netransparentnost a nedodržování vlastních pravidel.“

Na nedostatky v žádostech upozorňovala podle kontrolního úřadu i ekonomická rada akademie. To je ale podle Drahoše jen poradní orgán.

Jiří Drahoš | Foto: Jan Sklenář

„Poté akademická rada, což je exekutiva Akademie věd, vlastně nejvyšší exekutivní orgán, který o tom musí rozhodnout, v některých případech třeba ty priority pozměnil. Protože k tomu byly zásadní důvody, které třeba ekonomická rada v době svého jednání ani nemohla znát,“ vysvětluje Drahoš.

Všechny zásahy akademická rada podle Drahoše vždy jasně zdůvodnila. Určité pochybení přiznává předseda akademie ve zpracování dokumentace.

„Zprávy o realizaci stavebních akcí formálně byly mnohdy nedostačující. My jsme s výtkou souhlasili a upozornili jsme ústavy a důsledně jsme začali vyžadovat podrobné písemné materiály,“ dodává.

Vladimír Kroc, krw, Petra Hosenseidlová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme