Akademii věd povede genetik Václav Pačes

Novým předsedou české Akademie věd je genetik Václav Pačes. Ředitel Ústavu molekulární genetiky dostal při volbě od delegátů 114 hlasů, pro dosavadního místopředsedu akademie Vladimíra Nekvasila jich hlasovalo 91.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Pačes | Foto: Akademie věd ČR

Akademii věd povede Pačes v dalších čtyřech letech. Chce se postarat o víc peněz, omezit byrokracii a motivovat mladé vědce. "Beru základní vědu, a tedy Akademii věd, jako spíš součást kultury, kterou každý kulturní a civilizovaný národ potřebuje," řekl.

Za hlavní prioritu považuje Pačes preferování těch nejdůležitějších obory a nejlepších vědců, které akademie má. Jak říká nový předseda Akademie věd, Česká republika nemůže dělat všechno. Musí však mít dobrou vědu, která jí bude pomáhat v rozvoji a dobře reprezentovat v cizině.

Pačes po zvolení poděkoval končící sedmašedesátileté předsedkyni Heleně Illnerové. Ta se rozhodla nevyužít možnosti kandidovat ještě pro druhé funkční období. Chce se věnovat laboratorní práci a rodině. Řekla, že by měli dostat příležitost mladší lidé.

Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme