Akademii věd přebírá profesor Jiří Drahoš

Do čela Akademie věd České republiky nastupuje profesor Jiří Drahoš. Novým předsedou ho dnes jmenoval prezident Václav Klaus. Drahoš převezme nejvyšší českou vědeckou funkci od dosavadního šéfa akademie Václava Pačese 24. března. Chce při výzkumu a v inovacích víc spolupracovat s klíčovými univerzitami a plánuje také pozvednout kvalitu českého výzkumu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus jmenoval Jiřího Drahoše novým předsedou Akademie věd | Zdroj: ČTK

Jak profesor Jiří Drahoš řekl v Ranním interview Radiožurnálu, jsou k tomu potřeba nejen peníze: "Lidi peníze motivují, o tom není sporu. Vědec ale musí být motivován také vnitřním pocitem, že vědu dělat má. Pak je to nastavení podmínek, dobře vybavené laboratoře, dobře vybavené knihovny, posluchárny s mladými vědci. To všechno přispívá ke kvalitě."

Jiří Drahoš, nový předseda Akademie věd, byl také hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Nový předseda také představil priority, které chce v čele Akademie prosazovat: "Kvalita výzkumu na ústavech Akademie věd, spolupráce s vysokými školami ve věcech strategických pro výzkum a vývoj a podpora mladých vědců na ústavech Akademie věd." Rád by také viděl víc špičkových zahraničních vědců v české Akademii věd i její vyšší účast v mezinárodních projektech.

Devětapadesátiletý Drahoš působí v Ústavu chemických procesů Akademie věd. Je spoluautorem deseti zahraničních a devíti domácích patentů. Je jmenován na čtyři roky, s účinností od 25. března.

V osobě Jiřího Drahoše bude v čele Akademie pokračovat nepřetržitá řada vědců specializujících se na živou přírodu a chemii. Biochemika Václava Pačese totiž střídá odborník na chemické technologie. Specializací Jiřího Drahoše je hydrodynamika vícefázových reaktorů. V oblasti chemického inženýrství je uznávaným profesorem u nás i ve světě.

Přečtěte si také:
Jiří Drahoš, nově zvolený předseda AV
Zvolen nový předseda Akademie věd
Akademii věd povede fyzikální chemik Jiří Drahoš
Akademický sněm vybral Jiřího Drahoše

Kateřina Rózsová-Horálková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme