Akademik Ošťádal neuspěl s žalobou proti Zemanovi. Chtěl vysvětlit své nejmenování profesorem

Pražský městský soud ve středu projednal žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Podal ji akademik Ivan Ošťádal spolu s Univerzitou Karlovou. Ošťádal měl mít už skoro rok a půl před jménem profesorský titul. Zeman ale loni v květnu odmítl podepsat jeho jmenovací dekret. Důvodem je akademikova minulost - údajné kontakty s StB. To Ošťádal odmítá. Chtěl, aby prezident ve věci vydal rozhodnutí. To už ale podle soudu udělal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fyzik Ivan Ošťádal a Univerzita Karlova stáhli žalobu proti prezidentovi | Foto: Martin Svozílek

V pražském Karolinu si loni v květnu převzalo jmenovací dekret 42 vysokoškolských učitelů. Další tři na profesorský titul navržení akademici pozvání z různých důvodů nedostali - prezident odmítl fyzika Ivana Ošťádala, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a odborníka na mezinárodní politické vztahy Jana Eichlera.

Podle předsedy České konference rektorů Tomáše Zimy ale splnili všechny podmínky pro jmenování.

„Vlastní jmenovací proces na vysokých školách probíhá až rok a půl, může se k tomu kdokoli vyjádřit, je to veřejná informace. Na žádné ze škol nezaznělo žádné podezření směrem k chování těchto tří kandidátů," uvedl tehdy Zima.

Všichni odmítnutí akademici pak ke konci roku podali spolu s Univerzitou Karlovou na prezidenta žalobu. Eichler ji později stáhl.

Ve středu soud projednal první žalobu - a to Ivana Ošťádala, který pracuje na matematicko-fyzikální fakultě a podle prezidenta Miloše Zemana byl v minulosti v kontaktu s StB.

Rozsudek v případu docenta Ivana Ošťádala by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

„Kandidát na profesora byl nejenom agentem StB, ale byl dokonce i držitelem propůjčeného bytu - tzn. rezidentem, což je nejvyšší forma spolupráce se Státní bezpečností, a já zastávám názor, že člověk s touto minulostí by neměl být profesorem," zdůvodnil své odmítnutí Zeman.

V rozhovoru pro Český rozhlas dodal, že sám osobně k soudu nepřijde. Na výsledek je ale zvědavý.

Sám fyzik Ošťádal před začátkem soudu vzkázal, že Miloš Zeman hrubě zkresluje realitu. V 80. letech prý od StB přijal jen několik zásilek.

„Vnímám to jako značnou aroganci z jeho strany, v minulosti jsem se nedopustil žádného neetického jednání," řekl už dříve k celé věci.

Soud jmenování nařídit nemůže

Ošťádal podal na Zemana takzvanou správní žalobu. Chtěl, aby soud prezidentovi uložil, aby se k případu jeho nejmenování vyjádřil a vydal oficiální stanovisko. Městský soud v Praze ale uvedl, že to už prezident republiky udělal.

Ošťádalovi právníci už jednou žalobu dokonce přepracovali. Původně totiž žádali, aby soud nařídil prezidentovi republiky přímo jmenování profesorem, což podle práva nejde.

Prezident zasáhl do jmenování profesorů už v květnu 2013, kdy odmítl jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Kritizoval jeho transparent na pražském pochodu homosexuálů.

Soud fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy s prezidentem Milošem Zemanem | Foto: Martin Svozílek

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme