Akce Daruj krev s Českým rozhlasem chce přilákat hlavně prvodárce

Už po 72. mohou lidé darovat krev s Českým rozhlasem. Od osmi hodin po celé dopoledne je na dárce připraveno hned několik pražských transfúzních stanic. Zapojily se ale i regiony, například Brno, Hradec Králové, Olomouc nebo Plzeň. Český rozhlas se snaží oslovit hlavně prvodárce a rozšířit tak databázi lidí, kteří chodí na odběry pravidelně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce Darujte krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve. | Foto: Filip Jandourek

„Vyplnila jsem dotazník, jestli jsem zdravá, odevzdala jsem vzorek moči, vzali mi vzorek krve, udělali mi rozbor. Následně mě vyšetřila paní doktorka, poslechla si mě a všechno je v pořádku,“ přibližuje nezbytné procedury před odběrem dívka, která už od 18 let pravidelně daruje krev.

Odebírá se 450 mililitrů krve, vše trvá od deseti do dvanácti minut. Při náročné operaci je ovšem potřeba krev až od několika desítek dárců najednou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, co musí dárci krve podstoupit

„Transplantace jater je jeden z výkonů, který je velmi zatěžující, protože se obtížně plánuje. Jinak velká spotřeba je zejména u neplánovaných situací, jako jsou buď některé úrazy, nebo krvácení do zažívacího traktu, kde může trvat poměrně dlouhou dobu, než se najde zdroj krvácení, než se podaří ho nějakým způsobem ošetřit,“ potvrzuje primář transfúzního oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Petr Turek.

Darovat krev může každý zdravý člověk od 18 do 65 let, prvodárcům by ale nemělo být více než 60. V České republice darují krev tři lidé ze sta.


Zobrazit místo Odběrová místa Daruj krev s Českým rozhlasem na větší mapě

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme