Akce Daruj krev s Českým rozhlasem láká hlavně prvodárce

Od osmi hodin do jedenácti dopoledne můžete darovat krev s Českým rozhlasem. Tuto akci připravil rozhlas už po jedenasedmdesáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev - Odběry v probíhají několikrát do roka v budově na Vinohradské v Praze a také regionálních stanicích. Spolupráce je také navázána také s registrem dárců kostní dřeně v pražském IKEMu. | Foto: Tereza Svobodová

Kromě Prahy se do ní zapojí také regionální stanice v Brně, Hradci Králové, Olomouci a o týden později také v Plzni.

Hlavně prvodárce má nalákat akce Daruj krev s Českým rozhlasem. Nedá se totiž říct, že by v ČR dárci chyběli, ale stárnou nebo je můžou na čas vyřadit povinnosti či nemoc. A proto jsou potřeba noví.

V Praze můžete ve středu dopoledne přijít do budovy Českého rozhlasu na Vinohradské 12. Darovat krev může každý zdravý člověk od osmnácti do pětašedesáti let.

Věkový limit pro prvodárce jsou šedesáté narozeniny.

Nechoďte nalačno

Za první hodinu dorazilo asi deset lidí. Většinou to opravdu jsou požadovaní prvodárci.

Ty, kteří přijdou do budovy Českého rozhlasu na Vinohradské, čeká krátký dotazník a potom rozhovor s lékařem v improvizované ordinaci. Lékař posoudí dárcův zdravotní stav a změří mu také tlak.

Z kapky krve z prstu pak vyšetří krevní obraz, například dostatek červených krvinek. Odebírá se čtyři sta padesát mililitrů krve. Trvá to od deseti do dvanácti minut. Darovaná krev se pak použije při operacích, transplantacích, pro lidi po úrazech či na výrobu léků.

Pravidelně chodí na odběry tři lidé ze sta. Průměrně přitom potřebujeme transfuzi až čtyřikrát za život. Lékaři doporučují, aby zájemci nechodili nalačno.

I tady je pak po odběru čeká malé občerstvení.

Lenka Jansová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme