Akce Daruj krev s Českým rozhlasem má získat nové dárce

V některých moravských městech, například v Olomouci, Brně a ve Zlíně, můžete dnes darovat krev s Českým rozhlasem. Cílem této akce je především získat nové dárce krve. Těch je totiž stále velký nedostatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s Českým rozhlasem | Foto: Český rozhlas

Olomoucká fakultní nemocnice bojuje každý rok s nedostatkem dárců krve všech věkových skupin. Hlavním důvodem je to, že dárcovská základna stárne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč je důležité, aby lidé darovali krev, zjišťovala redaktorka Radka Kvasničková.

„Naši zasloužilí dárci, kteří to brali jako vnitřní zákon, že když jsme zdravý, chci pomoct lidem, jdu darovat krev, se dneska dožívají šedesáti až pětašedesáti let. A za tuto věkovou hranici, i když jsou zcela zdrávi, je už nesmíme k odběru zvát. Velmi nám chybí příliv dárců z mladší generace, protože darovat krev se může od osmnácti let,“ říká lékařka Ivana Sulovská z transfuzního oddělení.

Naopak spotřeba krve ve fakultní nemocnici roste a to proto, že se právě tady nachází specializovaná centra - například traumatologické nebo onkologické. Přitom nikdo neví, kdy sám bude krev potřebovat.

Jako mladý muž, kterému olomoučtí lékaři a také dárci krve zachránili život po těžké havárii. Jen během prvního dne léčby spotřeboval krev od třiceti a plazmu od čtyřiceti dárců - tedy celkem od sedmdesáti lidí. Jinak by nepřežil. V Olomouci můžete krev darovat do jedné odpoledne.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme