Akce Děkujeme, odcházíme končí. Lékaři odsouhlasili memorandum

Krize ve zdravotnictví zřejmě končí. Nespokojení lékaři ze všech regionů odsouhlasili memorandum, které jim v pondělí nabídl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle zatím neověřených informací, hlasovaly pro návrh dvě třetiny přítomných. Lékaři by od března měli dostat přidáno pět až osm tisíc korun měsíčně v tarifech. Příští týden by návrh měla schválit vláda. Podpisem memoranda se doktoři zavazují do tří dnů stáhnout výpovědi a odvolat akci Děkujeme, odcházíme.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Engel

Martin Engel | Zdroj: ČTK

Lékaři jsou k podpisu memoranda připraveni ihned. Nyní čekají na reakci Ministerstva zdravotnictví. Do tří dnů po podpisu musí Lékařský odborový klub vyzvat lékaře ke stažení výpovědí. Kolik se jich do práce vrátí a kolik jich ředitelé nemocnic vezmou zpět, zatím není jasné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jansová.mp3

„Debata byla dlouhá, ale nebyla bouřlivá jako minule. Dohoda splňuje maximum možného. My jsme významně ustoupili ze svých požadavků, udělali jsme to hlavně kvůli pacientům a také kvůli tomu, aby se další věci, které se ve zdravotnictví mají změnit, kromě finančních záležitostí, mohly také stát,“ říká lékař Jiří Náhlovský, který na jednání zastupoval signatáře výzvy Děkujeme, odcházíme z Fakultní nemocnice Plzeň.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek oceňuje, že lékaři na dohodu přistoupili.

„Lékaři dali najevo, že zájem o pacienta je pro nás primární. Česká lékařská komora akci od začátku podporuje proto, že jejím cílem nebylo vyhnat lékaře do emigrace, ale zlepšit pracovní podmínky v českých nemocnicích tak, aby naopak lékaři odcházet nemuseli.“

Předseda odborového klubu Martin Engel uvedl, že dodržování bodů v memorandu si budou lékaři hlídat.

„Naší sílu jsme předvedli. To, že jsme upřednostnili zájmy pacientů nad svými je zřejmé, ale mohu všem slíbit, že budeme ostražití a jsme schopni tuto akci zopakovat.

Nyní je třeba podle předsedy středočeského Lékařského odborového klubu Jiřího Sedláka vyčkat, jak se k memorandu postaví vláda:

Přehrát

00:00 / 00:00

Sedlák.mp3

„Pokud bude vláda dělat nějaké obstrukce, tak z toho vyvodíme nějaký další postup, ale to bychom předbíhali a spekulovali. Teď dáváme vládě možnost prokázat důvěryhodnost a blízká budoucnost ukáže, jak se k tomu vláda postaví. Budou to moci posoudit i pacienti a obyvatelé České republiky.“

Ministerstvo zdravotnictví rozhodnutí lékařů vnímá jako dobrou zprávu. Náměstek ministra Martin Plíšek řekl, že podpis v nejbližší době připojí i ministerstvo:

„V nejbližší době nepochybně dojde k podpisu finální verze memoranda. Já rozhodnutí Lékařského odborového klubu vítám, zvítězil zdravý rozum v tom smyslu, že nebude ohrožena zdravotní péče. V celém sporu zvítězil především pacient.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kunová.mp3

Předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová si po měsících nejistoty oddechla. Zpátky přijme všechny lékaře, kteří výpověď podali: „I když jsem uvažovala o dvou, třech případech, že bych je zpátky nevzala, tak asi vezmu všechny.“

Podle Jaroslavy Kunové měl protest smysl:

„Minimálně upozornil na to, že lékaři v nemocnicích mají obecně nesrovnatelně horší podmínky, než všichni v České republice při jejich enormním zatížení, vyšší erudici a vysokým pracovním zatížením. Tuto otázku protest nastolil. Bylo dobře, že se na problém upozornilo, ale podle mě nebyla slova uchopena správně.“

Předseda vlády Petr Nečas zdůraznil, že dvě miliardy korun navíc, které ministr Heger zdravotnictví slíbil, budou získány reformou a restrukturalizací zdravotnického systému.

Lenka Jansová, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme