Akce u náměstka vrchního státního zástupce v Praze Grygárka byla legální

Prohlídka v kanceláři náměstka vrchního státního zástupce v Praze Libora Grygárka byla legální. Akci provedl speciální policejní útvar, který se zabývá odposlechy a sledováním. Řekl to předseda poslanecké komise pro kontrolu odposlechů Daniel Korte z TOP 09, píše deník Insider.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek | Zdroj: ČTK

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula na konci února, jen dva dny po svém návratu do vedení úřadu, podal trestní oznámení na svého předchůdce Stanislava Mečla kvůli tomu, že Mečl umožnil prohledat kancelář náměstka Libora Grygárka.

Rampula novinářům ukázal videozáznam z kamerového systému, podle kterého do kanceláře v doprovodu Stanislava Mečla přišly neznámé osoby a nějakou dobu se tam zdržely.

„Za jeho aktivního působení tyto osoby vnikly do kanceláře pana náměstka. Poté pan Mečl kancelář uzamkl a ponechal je v této kanceláři bez jakéhokoli dozoru. Následně po půlhodině opět odemyká a tyto osoby odcházejí,“ popsal dění na videozáznamu Rampula.

Rampula naznačil, že dvojice si mohla ze státního zastupitelství něco odnést. Událost označil za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.

Nařčení odmítnuto

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman vzápětí reagoval prohlášením, že se jednalo o akci bezpečnostních složek a vše proběhlo v souladu se zákonem. Rampula svým vystoupením podle něj vyzradil utajované informace. Jeho chování označil za neprofesionální.

Také Stanislav Mečl Radiožurnálu řekl, že žádný zákon neporušil. „Jednalo se o činnost policejních orgánů, v souladu se zákonem. Pokud bych byl panem Rampulou kontaktován, situaci bych mu okamžitě vysvětlil,“ řekl Mečl.

Policisté podle něj měli prověřit bezpečnost s ohledem na odposlechy. Stejně prý prověřovali i jeho kancelář.

Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula ukazuje novinářům videozáznam z kamerového systému | Foto: ČTK

Rampula se vrátil do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze 22. února. Spolu s ním získal veškeré pravomoci i náměstek Grygárek. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil loni Rampulu odvolal na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rampula však rozhodnutí napadl správní žalobou a Městský soud v Praze mu vyhověl.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se s Pavlem Zemanem dohodl, že podá proti rozhodnutí pražského městského soudu kasační stížnost. Nebude ale žádat o odkladný účinek verdiktu. O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší správní soud.

Lucie Husárová 1, Libor Procházka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme