Odebrání akreditace Mendelově univerzitě v Brně je pravomocné. Studentů se ale rozhodnutí nedotkne

Rozhodnutí rady Národního akreditačního úřadu o odebrání institucionální akreditace Mendelově univerzitě v Brně pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách je pravomocné, řekl ve středu tajemník úřadu Jiří Smrčka.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opatření se týká provozně ekonomické fakulty, na které se podle Plagy vyskytla pochybení, s nimiž si systém vnitřní kontroly nedokázal poradit

Opatření se týká provozně ekonomické fakulty, na které se podle Plagy vyskytla pochybení, s nimiž si systém vnitřní kontroly nedokázal poradit | Zdroj: Profimedia

Univerzita se podle Smrčka proti tomuto rozhodnutí neodvolala. Vysoká škola ale podala odvolání proti tomu, že na své provozně ekonomické fakultě nemůže uskutečňovat doktorské studijní programy ekonomika a management v českém a anglickém jazyce, uvedl.

Mendelova univerzita se odvolala proti odebrání akreditací, chce umožnit studentům dokončit školu

Číst článek

„Mendelova univerzita v Brně podala odvolání proti rozhodnutí ohledně zrušení dvou doktorských studijních programů ekonomika a management. Nyní bude rada Národního akreditačního úřadu posuzovat, zda jsou námitky univerzity vůči rozhodnutí úřadu validní,“ informoval tajemník Národního akreditačního úřadu.

Doplnil, že by rada měla o situaci na Mendelově univerzitě jednat na svém zasedání v dubnu. V případě, že bude rada Národního akreditačního úřadu na svém rozhodnutí trvat, bude zrušení dvou doktorských programů projednávat přezkumná komise. Podle informací na webu úřadu je zasedání radních plánováno na 12. a 13. dubna.

Právní moci tak zatím nabylo rozhodnutí rady Národního akreditačního úřadu o odebrání institucionální akreditace univerzitě, které úřad poprvé vydal v květnu loňského roku a letos v lednu po odvolání vysoké školy potvrdil.

První odebraná akreditace

Toto rozhodnutí se podle tajemníka úřadu nedotkne současných studentů ani přijímání nových studentů do stávajících studijních programů. O odebrání institucionální akreditace univerzitě rozhodla rada Národního akreditačního úřadu podle svého předsedy Roberta Plagy na základě zjištěných pochybeních a toho, že Rada pro vnitřní hodnocení Mendelovy univerzity nedokázala na dříve objevené chyby náležitě zareagovat.

Plaga ke kauze Mendelovy univerzity: Šlo o kolektivní pochybení, selhala vnitřní kontrola

Číst článek

Mendelova univerzita je podle Plagy první českou vysokou školou, kde se úřad odebráním institucionální akreditace zabýval.

Takzvaná institucionální akreditace vysoké škole umožňuje, aby sama rozhodovala o vzniku, zrušení a úpravách studijních programů. Zavedla ji novela vysokoškolského zákona schválená v roce 2016, první školy tuto akreditaci získaly v roce 2018. Pokud ji nemají, žádají o rozhodnutí o studijních programech Národní akreditační úřad.

Podle mluvčí univerzity Terezy Pospíchalové institucionální akreditace umožňuje akreditovat nové studijní programy samostatně v rámci univerzity.

Po odnětí institucionální akreditace pro ekonomické doktorské obory tedy bude univerzita nové ekonomické doktorské studijní programy akreditovat opět u Národního akreditačního úřadu. Tedy stejně jako tomu bylo v minulosti. Jiných oblastí vzdělávání a typů studijních programů se toto rozhodnutí netýká, uvedla Pospíchalová. Dodala, že o institucionální akreditaci je možné žádat pět let po nabytí právní moci.

Přesun studentů?

O zrušení dvou doktorských programů na provozně ekonomické fakultě, proti kterému se Mendelova univerzita odvolala, rozhodla Rada Národního akreditačního úřadu v lednu.

Student Univerzity obrany se zranil při výcviku, zemřel v nemocnici. Událost vyšetřuje policie

Číst článek

Problém na fakultě byl podle Plagy v různých studijních podmínkách pro zahraniční studenty a také ve využívání zprostředkovatelských agentur. Pokud by tato část rozhodnutí nabyla právní moci, univerzita by už podle Plagy neměla možnost uskutečňovat studijní program a musela by řešit přechod studentů do jiných studijních programů.

Univerzita chce odvoláním rozhodnutí zvrátit. Naší hlavní snahou je nyní zajistit možnost stávajícím studentům na univerzitě v dotčených programech dostudovat, řekla Pospíchalová.

Plaga v lednu avizoval, že Národní akreditační úřad zahájí na Mendelově univerzitě další kontrolu, která by měla být zaměřená na systém řízení kvality a trvat nejméně po celou polovinu roku. Smrčka ve středu řekl, že se kontrola připravuje a bude zahájena v tomto roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme