Ostravské fakultě lékařství hrozí odebrání akreditace. Přijímala studenty, kteří neuspěli v přijímacím řízení

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí omezení akreditace pro obor Všeobecné lékařství, na který by fakulta nemohla přijímat nové studenty. Vyplývá to ze zprávy komise Národního akreditačního úřadu, která při kontrole na fakultě našla pochybení v průběhu přijímacího řízení. Mluvčí fakulty Hana Hanke řekla, že fakulta už zpřísnila odvolací řízení při přijímání studentů. Rektor univerzity Jan Lata nevidí jako nutné omezovat fakultě akreditaci.

Praha (Aktualizováno: 19:24 13. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise doporučila Radě Národního akreditačního úřadu zkontrolovat přijímací řízení i v nelékařských studijních programech fakulty a ve studijních programech na ostatních fakultách Ostravské univerzity. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Podle Laty univerzita nesouhlasí se závěry kontroly Národního akreditačního úřadu v tom, že jde o selhání kontrolního systému na univerzitě a nemyslí si, že by bylo třeba omezit akreditaci. „Ostravská univerzita nejen prověřila situaci na jiných fakultách a došla k závěru, že je vše v pořádku, ale také přijala všechna opatření, která ve své zprávě zmiňuje kontrolní komise Národního akreditačního úřadu,“ řekl Lata.

Vysoké školy zpřísňují kvůli plagiátům dohled. Do boje nasadily nový systém Turnitin

Číst článek

Mluvčí Lékařské fakulty Hana Hanke řekla, že zatím jde jen o dokument bez právního dopadu. „Bez ohledu na šetření komise jsme letos už pro právě probíhající přijímací řízení přijali celou řadu opatření, která zpřísňují pravidla odvolacího řízení. Tuto skutečnost však komise během svého šetření nějak nezohlednila,“ uvedla mluvčí.

Ze zprávy vyplývá, že komise vzhledem k závažnosti zjištěných nedostatků a jejich dlouhodobému charakteru doporučila Radě Národního akreditačního úřadu zkontrolovat přijímací řízení i v nelékařských studijních programech fakulty a ve studijních programech na ostatních fakultách Ostravské univerzity.

Kdyby kontrola rovněž odhalila nedostatky, měla by rada zvážit, zda s univerzitou nezahájí řízení o odnětí institucionální akreditace, kterou univerzita získala minulý rok.

Zastupující předseda Národního akreditačního úřadu Ivan Barančík ve čtvrtek odmítl protokol o kontrole komentovat. „Nemohu komentovat jeho obsah, protože škola se k němu musí vyjádřit a na základě toho vyjádření teprve se předloží radě k rozhodnutí,“ řekl. Rada Národního akreditačního úřadu by o dalším postupu mohla rozhodnout na zasedání 18. července.

'Bylo to manažerské pochybení'

Lata zdůraznil, že vedení univerzity už loni označilo za nepřijatelné přijímání uchazečů, kteří nesplnili podmínky přijímací zkoušky: „V tomto se plně ztotožňujeme se závěry kontroly Národního akreditačního úřadu. Jedná se jednoznačně o manažerské pochybení vedení Lékařské fakulty“.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové předal Národní akreditační úřad univerzitě protokol o kontrole s popisem zjištění a návrhy doporučení 10. června a škola má nyní lhůtu na seznámení se závěry a případné podání námitek.

Ve školách bude od září chybět nejméně šest tisíc učitelů. Problémem je také vysoký věk

Číst článek

„O případných sankcích vůči Ostravské univerzitě, například omezení akreditace spočívající v zákazu přijímat ke studiu studijního programu nové uchazeče, může rozhodnout Rada Akreditačního úřadu," uvedla Lednová. „Text protokolu je až do skončení řízení neveřejný,“ dodala.

Děkan neodstoupí

Děkan lékařské fakulty Ostravské univerzity Martínek nehodlá kvůli zprávě úřadu o chybách v přijímacím řízení rezignovat. „Jako děkan lékařské fakulty jsem veřejně deklaroval, že v případě, že se prokáže mé osobní selhání v procesu přijímacího a odvolacího řízení, budu na svou funkci rezignovat. Nicméně předložený protokol hovoří o systémovém selhání,“ řekl. Proto nevidí řešení ve své rezignaci, ale spíše v přijetí nápravných opatření.

Riziko omezení akreditace pro Všeobecné lékařství nelze brát podle hejtmana Vondráka na lehkou váhu. Přesto ve čtvrtek řekl novinářům, že podle něj univerzita o akreditaci nepřijde. „Teď budou probíhat jednání, protože univerzita má možnost se během měsíce proti tomu vymezit,“ uvedl. Domnívá se, že univerzita už přijala potřebná opatření.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) ve čtvrtek řekl, že omezení akreditace by bylo neadekvátním opatřením. Podle něj je samozřejmě nutné, aby se chyby v přijímacím řízení neopakovaly, ale univerzita i fakulta už potřebná opatření přijaly.

Národní akreditační úřad začal prověřovat dění na fakultě, když se v médiích objevily zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení na fakultu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme