Chorvatsko 0:0 Brazílie

Akreditační komise řeší nové žádosti o akreditace vysokých škol

Vysokých škol má Česká republika na počet obyvatel nejvíce na celém světě. I přesto chodí Akreditační komisi další žádosti o udělení akreditace nejen od soukromých subjektů. I tím se mimo jiné budou zabývat komisaři na třídenním zasedání, které dnes začíná. Podle její předsedkyně Vladimíry Dvořákové je u žádostí soukromých vysokých škol pořád ten samý problém. Jejich obory nemá, kdo garantovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimíra Dvořáková | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Problém je v tom, že my dostaneme žádost o zřízení soukromé vysoké školy, o státní souhlas, akreditaci, my uděláme analýzu, zamítneme to, a musíme sdělit přesné důvody. Sdělíme chyby obsahové i personální. Ovšem oni žádost vezmou a přepracují přesně podle instrukcí akreditační komise a podají to znovu na dalším zasedání. Ve své podstatě děláme odbornou činnost pro tyto instituce,“ říká Dvořáková.

Podle Dvořákové budou komisaři také určovat, kdo bude moci být garantem oboru:

„Řekněme s upřesněním, že třeba docent, který se zabývá chovem prasat, by nemusel garantovat obor cestovní ruch. Působí to sice komicky, ale nám se to občas stává, protože jakmile dáme do standardů, že chceme docenty, profesory, je brán docent jako docent. Chceme proto garantovat, že když je to docent, tak je to člověk, který publikuje v oboru, který garantuje.“

Komise se bude také zabývat prosbou ministra školství. Ten chtěl, aby zhodnotila všechny doktorské programy na českých vysokých školách. Komisaři budou hledat způsob i standardy hodnocení.

Klára Bílá, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme