Aktéři hlavní větve metanolové kauzy půjdou na 7 až 9 let do vězení, potvrdil vrchní soud

Pětice mužů obžalovaná v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy, si odpyká tresty v rozmezí od 7 do 9 let. Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud. Většina z nich tak odešla se shodným trestem jako od zlínského krajského soudu. Proti rozsudku chce většina z nich podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud v Olomouci potvrdil většinu trestů hlavní větve metanolové kauzy

Vrchní soud v Olomouci potvrdil většinu trestů hlavní větve metanolové kauzy | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší trest si odpyká Martin Jirout, o půl roku méně stráví ve vězení Viktor Koláček a Libor Vanderka. Sedm let stráví ve vězení Alexander Jordán, vrchní soud mu trest snížil o rok. Martinu Cekotovi snížil trest o měsíc, do vězení tak půjde na 8 let.

Původní rozsudek vrchní soud zrušil, upravil pouze některé nedostatky. „Uložili jsme shodné tresty jako soud prvního stupně. Vzali jsme v úvahu množství kontaminovaného alkoholu u obžalovaných, ale i rozsah škod v podobě obětí včetně fatálních následků. Zohlednili jsme i jejich postoj ke spáchané trestné činnosti včetně jejich sebereflexe,“ uvedl předseda senátu Vladimír Rutar.

Žalobce požadoval u Jirouta zpřísnění trestu o dva roky, spokojen byl však s potvrzením viny i většiny trestů. „Jde o tragédii, která je nezměrná počtem lidí, kteří bohužel museli zemřít. Obrovské byly také následky. Ve své dosavadní praxi jsem nic v takovém rozsahu nezažil,“ řekl žalobce Vladimír Kubík.

Obžalovaní odmítli souvislost mezi úmrtími a metanolem

Muži většinou požadovali nižší tresty nebo vrácení případu ke krajskému soudu. Tvrdili, že nešlo o úmysl, ale o nedbalostní jednání, poukazovali i na to, že neexistuje příčinná souvislost mezi jejich jednáním a následky metanolové kauzy.

„Nezříkám se zodpovědnosti vůči spotřební dani, tam jsem pochybil. Co se týká otráveného alkoholu, za to nemohu přijmout odpovědnost. Můj alkohol žádný metanol neobsahoval,“ uvedl Martin Jirout z Trutnovska, který půjde do vězení za distribuci otráveného alkoholu na Jičínsko a Ostravsko.

Jednatel firmy Vapa Drink Viktor Koláček, který údajně převzal 2000 litrů směsi, z níž vyrobil závadný alkohol | Foto: Lenka Kratochvílová

Jako jeden z mála projevil lítost obžalovaný Jordán, který dodával alkohol ve Zlíně. Obhájce pro něj požadoval podmíněný trest. „Kdybych měl jen tušení, když dovezl Vacula zboží, že jde o otrávené zboží, udělal bych vše pro to, abych to zastavil,“ uvedl Jordán, který dnes pracuje jako realitní makléř.

Jednatel firmy Vapa Drink Viktor Koláček z Týna nad Bečvou, jenž údajně převzal 2000 litrů směsi, z níž vyrobil závadný alkohol, a podnikatel z Bystřice pod Hostýnem Libor Vanderka, který podle obžaloby dodal otrávené lihoviny do Čech, dnes popřeli příčinnou souvislost s následky, které otrávený alkohol způsobil. Zodpovědnost před soudem nechtěl přijmout ani prodejce Martin Cekota, který požádal o jednání v nepřítomnosti.

Soud potvrdil většinu trestů i zákazy činnosti

Soud však argumentaci obžalovaných zamítl a ztotožnil se s právní kvalifikací, jak ji uvedl krajský soud. Soud jim potvrdil i desetiletý zákaz činnosti. Obžalovaní musejí také uhradit poškozeným, pojišťovnám či nemocnicím desítky milionů korun.

Zbývající muži, prodejce nelegálního alkoholu ze Zlína Aleš Svoboda i Robert Sedlařík, majitel firmy Verdana, výhradního distributora Likérky Drak, kteří byli souzeni v této větvi, si již odpykávají tresty 5,5 roku. Proti rozsudku krajského soudu odvolání nepodávali. Patnáctiletý trest již dříve přijal hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula.

Olomoucký vrchní soud se případem zabýval podruhé, loni v lednu jej vrátil zpět krajskému soudu. Zlínský soud jim nejprve předloni v květnu za obecné ohrožení ukládal tresty od 8 do 21 let. Po vrácení případu obžalovaným zmírnil tresty i kvalifikaci. Muži půjdou do vězení za ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Metanolová kauza | Foto: Český rozhlas

ČTK, Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme