Aktivista Penc byl zatčen, ministru zdravotnictví přinesl krabici konopí

Aktivista a bývalý člen Strany zelených Stanislav Penc byl zatčen, když se ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi pokusil předat krabici s rostlinami konopí. Stalo se tak při jednání sněmovního výboru o legalizaci konopí pro léčebné účely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Penc | Foto: rodinný archiv

Stanislav Penc na středečním večerním jednání poslaneckého výboru pro zdravotnictví o legalizaci marihuany v Jáchymově vytáhl krabici s rostlinami konopí a chtěl ji předat ministru zdravotnictví.

Penc chtěl podle svých slov upozornit na to, že jedna usušená rostlina by stát přišla na 31 tisíc korun.

"Kdyby licencovaná firma, kterou chtějí vytvořit a chtějí dát možnost stoprocentního výkupu od státu, na jednom hektaru po jednom metru vypěstovala podobnou květinu, tak by taková firma získala ze státního rozpočtu 300 milionů korun," uvedl Penc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Penc a Boris Šťastný o incidentu na zdravotnickém výboru mluvili v Ozvěnách dne

„Projednávala se novela čtyř zákonů, které mají umožnit lékařské využití konopí. A já jsem tam to konopí přivezl, i s fotografickou dokumentací, abych dokázal, že konopí se dá velice jednoduše vypěstovat bez toho, aniž by bylo potřeba cokoliv, a to konopí jsem daroval ministru zdravotnictví,“ objasnil Penc svůj motiv v Ozvěnách dne.

Na jednání byl přítomen i ředitel Národní protidrogové centrály, ten Pence nechal zatknout pro podezření z trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu.

"Co jsme měli prosím pěkně dělat? Ve chvíli, kdy vám nějaký občan přinese čtvrt kila usušené marihuany, dopouští se trestného činu v přímém přenosu, při stenozáznamu, za přítomnosti desítek svědků a odmítá tu látku vzít zpátky, odnést ji a dokonce ji nutí ministru zdravotnictví?“ hájil zatčení aktivisty předseda zdravotnického výboru Boris Šťastný (ODS).

Podle něj byl celý incident Stanislavem Pencem a ‘lidmi kolem něj‘ uměle vyprovokován.

"On určitě nebojoval za využití konopí pro léčebné účely, ale v podstatě za legalizaci konopí jako takového. Já prostě na mém jednání výboru nebudu trpět nelegální činnost a distribuci omamných látek," řekl Šťastný.

Sněmovní výbor nakonec diskusi o novele odložil na dva měsíce. Návrh počítá s tím, že by marihuanu dodávali do lékáren výrobci a pěstitelé s příslušnou licencí, a že by ji pacienti dostávali na předpis. Podle kritiků je předloha nedotažená a poslanci by ji měli doladit s odborníky.

Květa Moravcová, mta, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme