Aktivista Vrabel znovu dostal podmíněný trest. ‚To rozhodnutí je absurdní,‘ tvrdí jeho obhájce

Ladislav Vrabel znovu dostal podmíněný trest. Pořadatel protivládních demonstrací je obžalovaný z šíření poplašné zprávy, když ve videu tvrdil, že Česko plánuje použít jaderné hlavice a zaútočit jimi proti Rusku a to následně útok opětuje. Vrabel dostal čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Trest dostal už v dubnu, ale odvolací soud ho zrušil. Ve čtvrtek se proto případem zabýval Obvodní soud pro Prahu 1.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:53 3. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista dezinformační scény Ladislav Vrabel vyzval své příznivce k pochodu na Českou televizi

Ladislav Vrabel dostal od soudu podmíněný trest | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle soudce Vrabel věděl, čeho se dopouští a že aspoň v části společnosti může vyvolat strach. Ladislav Vrabel vinu od počátku odmítá. Proti čtvrtečnímu rozsudku se může odvolat.

Odvolací soud zrušil Vrabelovi podmíněný trest za šíření poplašné zprávy o jaderných zbraních

Číst článek

„Pan obžalovaný nepochybně byl srozuměn s nepravdivostí této zprávy a musel být srozuměn i s tím, že pokud bude šířit tuto zprávu, vyvolá to reakce u jeho posluchačů, což nepochybně chtěl,“ vysvětloval soudce Lukáš Svrček jeden z argumentů svého rozhodnutí.

„Čekal jsem pod vlivem rozhodnutí odvolacího soudu spíše zprošťující rozsudek. Podle mého názoru je to rozhodnutí naprosto absurdní,“ říká Vrabelův advokát Radek Suchý.

Stejně tak považuji za absurdní i ten provedený důkaz dotazem na úřad vlády, jestli chceme napadnout Rusko. To byl jediný důkaz, který ve čtvrtek soud provedl. Myslím, že se vůbec neřídil doporučeními i závěry odvolacího soudu,“ dodal.

Odsouzen byl už v dubnu

Poprvé byl Vrabel odsouzen letos v dubnu. Tehdy se obhajoval tím, že parafrázoval jiné odborníky a upozorňoval na svobodu slova. prvoinstanční soud to odmítl, protože podle něj ve videu účelově vynechal důležité pasáže. 

‚Svoboda má svou hranici.‘ Přečtěte si, proč soud uložil Vrabelovi podmínku za šíření poplašné zprávy

Číst článek

„Svoboda slova není absolutní. Má svou hranici,“ napsal soudce Lukáš Svrček v odůvodnění. 

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize (ČT) v Praze na Kavčích horách a požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem. Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství ČT i kritika vlády.

Již dříve organizoval i protivládní protesty, na demonstraci 28. října se podle odhadů policie sešlo několik desítek tisíc lidí.

bek, kne, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme