Aktivisté Greenpeace chtějí na komíně v Prunéřově vydržet nejméně do pátku

Na komín Elektrárny Prunéřov II společnosti ČEZ na Chomutovsku ve čtvrtek ráno vylezlo 11 aktivistů ekologického hnutí Greenpeace. Chtějí tak upozornit na znečišťování ovzduší skleníkovými plyny. Prunéřovská elektrárna totiž vypouští nejvíc oxidu uhličitého u nás, podle aktivistů je to devět milionů tun ročně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté Greenpeace na komíně v Prunéřově

Aktivisté Greenpeace na komíně v Prunéřově | Zdroj: ČTK

Cesta ke komínu byla poměrně jednoduchá. Stačilo na některém místě přelézt šest kilometrů dlouhý plot a doběhnout ke komínu. "Mezi pátou a šestou hodinou ranní zaměstnanci upozornili, že se tu pohybují lidé, které vůbec neznají," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ota Šnep. Policie ani ochranka nebude proti aktivistům na komíně zasahovat, podle mluvčího společnosti Oty Šnepa jsou naopak hasiči připraveni v nouzi jim pomoci.

Aktivisté chtěli na komíně vyvěsit transparent s nápisem Stop CO2. To se jim kvůli špatnému počasí a silnému větru nepodařilo. Úspěšně ale odpoledne zprovoznili komunikační centrum pro spojení se světem. "Spojili jsme se s našimi kolegy z delegace, která je na konferenci o ochraně klimatu na Bali v Indonésii a předali jsme jim první balíček zpráv podpory," potvrdil přímo z komína Českému rozhlasu Jan Rovenský.

"Tuto akci jsme zahájili, protože na indonéském ostrově Bali začíná konference o klimatu, na niž se sjeli špičky států světa. Dohadují se o tom, jaké budou klimatické dohody poté, co vyprší platnost Kjótského protokolu. Ministr životního prostředí Bursík tam odjíždí v sobotu, takže bychom mu rádi dali na cestu nějaké poselství," řekl Radiožurnálu mluvčí Greenpeace v České republice Jan Piňos.

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík s protestem Greenpeace souhlasí: "Já s obsahem sdělení, které Greenpeace tímto způsobem vzkazuje souhlasím. Je to v linii s tím, co ministerstvo životního prostředí prosazuje. Ta forma odpovídá tomu, co Greenpeace umí. Mně obecně je lezení sympatické. Vylézt na komín a být tam pár dnů není žádná legrace, znamená to, že do toho něco investují a upozorní na to, splňuje to účel. To přesně odpovídá tomu, že jde o nevládní organizaci, která to prostě umí."

Greenpeace chce, aby česká delegace na Bali prosazovala přijetí závazku k rozšíření a doplnění Kjótského protokolu, který státy zaváže ke snižování emisí skleníkových plynů nejpozději v roce 2009.

Akce byla plánována s úmyslem zůstat ve výšce 150 metrů několik dní, noc ale na komíně prunéřovské elektrárny stráví pouze šest lidí, zbylých pět už slezlo a policie je zpátky nahoru nepustí.

Gabriela Hauptvogelová, Marie Matúšů, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme