Aktivisté, kteří přetřeli růžový tank zelenou barvou, nebudou potrestáni, rozhodl úřad

Tři členové brněnského vojenského klubu nebudou potrestání za přemalování růžového tanku zelenou barvou. Rozhodl o tom úřad městské části Brno-střed. Pokutu nedostanou ani aktivisté, kteří stroj překryli modrou plachtou. Informovalo tom server Lidovky.cz

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brno má novou atrakci. 'Přijel' růžový tank přemalovaný Davidem Černým. Exponát má lidi nalákat na výstavu Kmeny 90 v Moravské galerii. | Zdroj: ČTK

Růžový tank Davida Černého je instalovaný jako artefakt na brněnském Komenského náměstí. Zástupcům vojenského klubu se prý nelíbila jeho současná podoba a chtěli jej odít do původní barvy, proto část tanku přemalovali nazeleno.

Aktivisté v Brně přetírali Růžový tank na zeleno. Legitimizace ruského vlivu, reaguje Černý

Číst článek

Malování přerušili až přivolaní policisté, kteří zadrželi tři lidi a případ po vyšetřování postoupili přestupkové komisi.

„Nesouhlasíme s tím, aby tento kus historické techniky, který byl od června 1945 součástí piety pomníku připomínajícího více než 150 tisíc padlých rudoarmějců při osvobozování Československa, byl zneužíván nedůstojnou růžovou barvou,“ vysvětlovali tehdy.

Jak uvedl server Lidovky.cz úřad městské části Brno-střed, který se incidentem zabýval, dospěl k závěru, že tři muže nepotrestá.

„Vzhledem k tomu, že byla barva omyvatelná, došlo k jejímu odstranění a nedošlo tak k žádné škodě, ani zde nebyla shledána zásadní společenská škodlivost, byl tento přestupek odložen bez udělení pokuty,“ řekla pro server mluvčí úřadu Kateřina Dobešová.

Potrestáni nebudou ani aktivisté, kteří tank překryli modrou plachtou s nápisem Slušní lidé.

Uznání ruského vlivu

Server iROZHLAS.cz v době, kdy k incidentu došlo, požádal o reakci umělce Davida Černého, autora díla: „Je to velmi zajímavé, že po 25 letech v podstatě dochází k legitimizaci ruského vlivu a uznání ruského nároku na tuto zemi. To je pro mě symbol, že to chce někdo přetřít zpátky na zelenou. Na zelenou barvu, která tomu tanku patřila, neboť ten tank byl opravdu symbolem okupačních vojsk a ničím jiným."

„A je zvláštní, že po 25 letech, kdy jsme si mysleli, že jsme se komunismu zbavili, je zcela legitimní sympatizovat s proruskými postoji po tom, co tady předvedli současný a minulý prezident. Nějakým způsobem tady ruskou účast, ruské špiony a ruské všechno podporují. Třeba se postaví znova Stalinův pomník," dodal umělec.

jra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme