Aktivisté přečkali deštivou noc ve vojenském prostoru v Brdech

Patnáct členů organizace Greenpeace v klidu přečkalo noc na kótě 718 ve vojenském újezdu Brdy. Armáda vůči nim zatím nijak nezasáhla, jejich protest proti výstavbě americké protiraketové základny však narušil vydatný déšť a chladné počasí. Proto aktivisté odsunuli svůj plánovaný program.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté Greenpeace

Aktivisté Greenpeace | Zdroj: ČTK

Také vojenská policie hlásí z místa protestu klid. "Podle informací hlídky vojenské policie z noci nedošlo k žádnému překotnému vývoji a situace odpovídala tomu, že se na kótě zdržuje cirka 15 osob," řekl Radiožurnálu mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Další postup armády nechtěl mluvčí nijak předjímat. "Vojenská policie během noci stejně jako potom po ránu pokrývá přístupové komunikace ke kótě 718 a dále monitoruje situaci a chování osob, které se protiprávně zdržují na kótě," doplnil Čermák.

Aktivisté nocovali ve stanu, který si postavili nedaleko kóty v lese, tři lidé přečkali noc na plošinách v korunách stromů. Jeden z členů Greenpeace zpravodaji Českého rozhlasu řekl, že s nimi vojenští policisté nekomunikují a hlídkují asi 150 metrů od nich.

Už v noci na pondělí natáhli aktivisté mezi stromy obrovskou plachtu se symbolem terče. Celý prostor je pak vyzdoben fotografiemi lidí, kteří drží prohlášení "Mám cíl nebýt cíl", což je motto celé akce. Dnes měli v plánu stavět na místě dřevěný most, který podle nich na rozdíl od radaru lidi symbolicky spojuje. Kvůli počasí ale zatím program odložili na odpoledne, kdy má přestat pršet.

Členové Greenpeace tento měsíc protestovali kvůli plánu postavit v Brdech radar před úřadem vlády v Praze. Přímo na kótu 718 chtěli předminulý víkend dojít i účastníci protestu, který organizovala KSČM. Armáda to ale nedovolila. Odůvodnila to tím, že vojenský újezd je určený pro cvičení vojska, a ne pro politické akce. Protestní pochod komunistů, kterého se 19. dubna zúčastnily asi 2000 lidí, nakonec došel jen na hranici újezdu.

Martin Hromádka, Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme