Aktivisté předali ministerstvu petici za lidská práva v byznysu

Organizace Amnesty International předala ministerstvu průmyslu a obchodu petici za dodržování lidských práv ze strany firem. Kampaň Byznys a lidská práva má za cíl zabránit porušování lidských práv a podpořit české podniky v odpovědném chování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté zvolili netradiční způsob předání petice - pověsili ji před ministerstvem na prádelní šňůru | Zdroj: ČTK

Podle Lenky Pitronové z Amnesty International je kampaň obecně zaměřená na zvýšení povědomí českých firem, s jakými lidskoprávními problémy se mohou setkat v zemích, kam často přesouvají výrobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Smysl kampaně Byznys a lidská práva vysvětlovala ve Světě o jedné Lenka Pitronová z Amnesty International

„Naším cílem bylo, aby ministerstvo průmyslu a obchodu vyvěsilo například také na svých webových stránkách doporučení firmám, jak obchodovat s třetími zeměmi, a také informace o tom, že se firmy mohou setkat s tím, že se jejich dodavatelé využívají dětskou práci, nucenou práci, že dochází k ekologické devastaci a podobně,“ uvedla Pitronová.

Amnesty International v této souvislosti sepsala také etický kodex, který by měl firmám pomoci zorientovat se v nástrahách podnikání v rizikových zemích a doporučuje, jak předcházet porušování lidských práv.

„Zodpovědné chování firmám přinese to, že jejich produkce a jejich značka bude dlouhodobě udržitelná, protože možná to v České republice ještě není tak zřetelné, ale na západ od České republiky byly už velké kauzy firem, jejichž značky byly velmi narušeny tím, že někde jejich výrobky byly vyráběny za pomoci dětské práce,“ vysvětlila Pitronová.

Petice obsahuje také požadavek, aby ministerstvo podpořilo nové směřování na úrovni Evropské unie i OSN k odpovědnosti firem za to, jak se chovají v jiných zemích.

„Tuto problematiku má na starosti více ministerstev, ministerstvo průmyslu a obchodu je ale přirozeným partnerem firem, takže se domníváme, že by mělo být hlavním příznivcem těchto změn,“ dodala Pitronová.

Lenka Buriánková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme