Policie odvedla aktivisty, kteří v Mirovicích zablokovali vjezd do jatek. Podnik patří Agrofertu

Skupina 20 aktivistů hlásících se k hnutí za osvobození zvířat se v úterý ráno přivázala ke vchodu do jatek v Mirovicích na Písecku. Chtěla tím bránit provozu areálu. Policie je odpoutala poté, co aktivisté nevyslyšeli opakované výzvy k odchodu. Podnik v Mirovicích patří do koncernu Agrofert a zaměřuje se na zpracování kuřat a kachen. Akce neměla na chod firmy vliv, uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Mirovice (Aktualizováno: 11:31 31. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté brání vjezdu do areálu jatek v Mirovicích na Písecku | Zdroj: Policie ČR

Akce začala kolem 8.00, před 10.30 policie aktivisty vyzvala, aby opustili prostor. Protože tak neučinili, policisté zasáhli. Těžkooděnci zhruba 20 účastníků po odpoutání z řetězů odnášeli od vjezdu do areálu k nedaleké podnikové prodejně. Poté je odvezli v policejních autech.

Druhá stopnutá žádost Agrofertu o dotaci: Není zdroj financování, tvrdí úředníci. Střet zájmů opět neřešili

Číst článek

Na místě zasahovali policisté z pořádkových jednotek i zásahové jednotky. Písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová řekla, že zákrok se obešel bez zranění. Policie se podle ní nejdříve snažila s aktivisty vést dialog a vyřešit blokádu pokojnou cestou.

„Bohužel marné zákonné výzvy uplynuly, proto policisté přistoupili k tomu, co avizovali – k služebnímu zákroku. Zajistili jsme dvě desítky aktivistů a nyní je převážíme na oddělení k dalším úkonům,“ uvedla Čuřínová Ingrišová. Jak bude jejich jednání kvalifikováno, zatím mluvčí nevěděla. Podle ní může jít o přestupek i trestný čin.

‚Jsme tady ze zoufalství‘

Aktivisté chtěli pomoci k záchraně 15 zvířat a zajistit jim bezpečné domovy. Uvedli, že tím chtěli tuto drůbež zachránit před násilnou smrtí a „poskytnout jim doživotní bezpečí a svobodu.“ Druhým jejich cílem bylo upozornění na osudy zvířat. Areál v Mirovicích zablokovali tím, že si sedli do vjezdu a spojili se všichni navzájem řetězem.

„Jsme tady ze zoufalství. Zvířata jsou citlivé bytosti, to jak se k nim chová člověk, je nesmírně kruté. Jako informovaní lidé cítíme odpovědnost postavit se a upozornit na zbytečné utrpení a násilí, které je denně páchané na nevinných obětech takzvaného živočišného průmyslu,“ uvedl jeden z účastníků protestu.

Požadavky aktivistů firma podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky nesplní. Akce zatím neměla na chod firmy vliv, uvedl.

„Nikomu nebráníme ve vyjadřování názoru. Na druhou stranu člověk je všežravec a je každého věc, zda maso jí, nebo se ho rozhodne nejíst,“ řekl pro server iROZHLAS.cz Hanzelka. „Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že bychom týrali zvířata. Jsou porážena humánním způsobem. Jsme pod stálou veterinární kontrolou,“ dodal.

Mirovická drůbežárna

Roční porážka v mirovickém provozu, v němž pracuje 270 lidí, je čtyři miliony kachen. Zlatých kuřat, která se chovají 49 dní, porazí za rok 1,5 milionu, klasických kuřat přes dva miliony. Firma má 35 dodavatelů z Česka.

Provoz v Mirovicích začal v roce 1948, když vzniklo mlékařské družstvo, časem přibyla produkce vajec a hus. Vodňanská drůbež, pod kterou nyní spadá, je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v Česku. V celé zemi má 1616 zaměstnanců. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží měla loni 5,7 miliardy korun, zisk po zdanění 113,3 milionu korun.

Aktivisté v souvislosti s chovy zvířat v Jihočeském kraji už například v květnu 2014 blokovali vepřín v Letech rovněž v okrese Písek.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme