Aktivisté protestovali před vládou proti energetické koncepci, ministři se jim vyhnuli

Proti nové energetické koncepci státu protestovalo ráno před úřadem vlády asi 150 lidí. Ekologičtí aktivisté a zástupci obcí, které jsou ohrožené prolomením těžebních limitů, chtěli ministry přesvědčit, aby pro koncepci nehlasovali. Výzvu ministrům se jim však předat nepodařilo, členové vlády přišli na jednání jiným vchodem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti rozšiřování uhelných a uranových dolů v Česku před úřadem vlády

Demonstrace proti rozšiřování uhelných a uranových dolů v Česku před úřadem vlády | Zdroj: ČTK

Demonstranti z ekologických organizací a obcí, kterým hrozí zánik kvůli prolomení těžebních limitů, před úřadem vytvořili ‚hřbitov‘ s názvy obcí, které podobný osud potkal v minulosti.

„Předtím než bude schválena takováto koncepce, proběhne posouzení vlivu na životní prostředí, které mimo jiné umožňuje širokou účast veřejnosti v předkládání připomínek. Připomínky by následně měly být zohledněny,“ říká Jan Šrytr z Ekologického právního servisu.

Podle Šrytra by vláda dnešním schválením porušila zákon: „K čemu dochází dneska, je hlasování vlády o koncepci, která tímto procesem ještě neprošla. Tím, že vláda rozhodne, že koncepci bere na vědomí, tak fakticky dojde k jejímu schválení bez toho, aby občané měli možnost se k tomu široce vyjádřit.“

Vláda posoudí energetickou koncepci. Ta čelí kritikům

Číst článek

Novou eneregetickou koncepci předložil vládě ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Počítá se zvýšením podílu elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách až na 55 procent.

Naopak těžba uhlí se má podle plánu velmi významně snižovat. Zatímco dnes se v Česku z uhlí vyrobí asi 60 procent elektřiny, do 30 let má podíl uhlí jako zdroje energie klesnout pod 20 procent.

Aktualizovaná energetická koncepce jasně neříká, zda nastavené těžební limity uhlí prolomit, či neprolomit, pouze popisuje, jak se zmapovanými zásobami uhlí vystačit co nejdéle. Bez prolomení limitů vystačí uhlí zhruba do roku 2035.

Petr Medek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme