Aktivisté rozdávali v Praze papírové tašky. Snaží se tak omezit spotřebu plastů

S apelem ‚Jedna taška stačí, drahoušku!‘ rozdávali aktivisté občanského sdružení Educon papírové tašky před obchodním centrem na pražském Náměstí republiky. Snažili se tak přesvědčit zákazníky, aby nakoupené zboží neodnášeli v igelitkách, které zdarma nabízejí obchodní řetězce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté rozdávali lidem na pražském Náměstí Republiky papírové tašky.

Aktivisté rozdávali lidem na pražském Náměstí Republiky papírové tašky. | Zdroj: ČTK

„To motto Jedna taška stačí, drahoušku! má ukázat na to, že lidé by si měli vzít jednu tašku a celý nákup, který můžou provést v několika obchodech, by si mohli dát do té jedné tašky. Tím pádem by opravdu nemuseli spotřebovávat tolik plastů, kolik se spotřebovává,“ vysvětlila Jana Pokorná z organizace Educon.

Přibližně polovina lidí ekologické si tašky vzala a druhá je s mručením odmítla. Aktivisté si dali za cíl rozdat až 700 tašek, což se jim podařilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivona Remundová z občanského sdružení Educon mluví o spotřebě plastů o Vánocích ve Světě o jedné na Rádiu Česko.mp3

Vadí jim, že se Česká republika podílí na statistice západního světa, kde se V ČR spotřebuje až 100 kilogramů plastu na hlavu. V rozvojových zemích je to přitom jen 30 kilogramů.

Aktivisté vztyčili na Náměstí Republiky také vánoční strom z plastových odpadků – PET lahví, nádob na aviváž a dalších zbytků. Educon se jím snaží upozornit na vysokou a zbytečnou spotřebu plastů o Vánocích.

„Chtěli jsme s tímto stromem z odpadků upozornit na tento problém a nabídnout lidem takový jednoduchý způsob, jak zabránit tomu, aby se nadužívaly plasty,“ řekla Ivona Remundová z občanského sdružení Educon.

Tím, že se v České republice spotřebovává tolik materiálu, s nímž si příroda neumí poradit, podle organizace Educon země nepomáhá plnit jeden z osmi rozvojových cílů OSN, tedy udržitelné životní prostředí.

Jak o moru mluvil o igelitových taškách exministr životního prostředí Martin Bursík. Kvůli pádu Topolánkovy vlády už ale nestihl prosadit zákon, který by tašky zpoplatnil.

Potravinové řetězce tašky prodávají

Většina potravinových řetězců už ale tašky prodává. Poslední je Globus.

„Tašky Globus, které rozdáváme zákazníkům zdarma, jsou stoprocentně rozložitelné, obsahují TDP a aditivum, které působí po třech letech na jejich rozpad pouze na vodu, CO2 a biomasu,“ řekl mluvčí Globusu Libor Tomáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Petra Kořínka o rozdávání ekologických tašek v centru Prahy v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Ekologické tašky začalo vyrábět a prodávat Tesco. Ahold podle své mluvčí Judity Urbánkové na šetrnost ekologických tašek nevěří, a tak prodává normální plastové.

„Zjistili jsme, že ekologické tašky mají menší nosnost. Lidé je používají skutečně pouze jednou,“ řekla Judita Urbánková.

Ahold zpoplatněním srazil spotřebu tašek na polovinu, tedy 30 milionů kusů ročně.

Tašky nadále prodává řada obchodů s oblečením, elektronikou nebo sportovními potřebami. Zákon, který by igelitky zadarmo zakázal, ministerstvo životního prostředí nechystá.

Petr Kořínek, Eva Presová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme