Aktivisté ráno opustili rypadlo v dolech na Chomutovsku. Zadržela je policie

Aktivisté opustili nad ránem rypadlo v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku. Zadržela je policie. Uvedla to mluvčí policie Šárka Poláčková. Obsazením dvou velkostrojů protestovala skupina Kolektiv Pod zem! proti pokračování těžby uhlí. Na rypadla vylezlo několik osob ve čtvrtek ráno, ze stroje na Dolech Bílina slezli aktivisté ve čtvrtek odpoledne.

Chomutov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle jejich vyjádření každým dnem, kdy se uhlí těží, uniká příležitost lidem v uhelných regionech zajistit důstojnou budoucnost | Foto: Kolektiv Pod zem! | Zdroj: ČTK

Severočeské doly zastavily práce na obou rypadlech. „Dnes ve 4.45 rypadlo v dolech Nástup Tušimice skupina opustila,“ řekl mluvčí dolů Lukáš Kopecký. Práce na rypadle u Bíliny obnovily doly ve čtvrtek odpoledne. Lidi zadržené pod velkostrojem dnes policie převezla na služební oddělení.

Aktivisté protestovali proti těžbě uhlí obsazením rypadel. V dolech na Chomutovsku akce pokračuje

Číst článek

Skupina žádá rychlý konec těžby uhlí. Velkostroje aktivisté obsadili, jak uvedli, protože nechtějí nečinně přihlížet, jak se dál těží a spaluje uhlí. Aktivisté zdůrazňují, že uhlí je největší zdroj emisí a skleníkových plynů, což přispívá ke globálnímu oteplování. Prý jim nezbývá než obsadit rypadla, vyzvat k občanské neposlušnosti a dalším druhům boje za klimatickou spravedlnost.

Obvodní báňský úřad se bude věcí zabývat, až dostane podnět od policie. Za neoprávněné vniknutí do dobývacího prostoru hrozí pokuta až 15 tisíc korun.

Ekologičtí aktivisté protestují proti těžbě hnědého uhlí na severu Čech každoročně. Naposledy loni v září vnikli do lomu Vršany a demonstrovali před elektrárnou Počerady na Lounsku, která je největším odběratelem hnědého uhlí z tohoto lomu. Ve čtvrtek začal mostecký okresní soud projednávat žalobu Vršanské uhelné na osm lidí, kteří podle těžařů vylezli na rypadlo v lomu Vršany a navzdory policejním výzvám na něm setrvali dva dny. Firma po žalovaných žádá 70 509 korun, uvedla Mladá fronta Dnes v příloze pro Severní Čechy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme