Švédští aktivisté včetně Grety Thunbergové žalují stát. 'Nepřistupuje ke klimatické krizi jako ke krizi.‘

Stovky švédských aktivistů, včetně Grety Thunbergové se v pátek vydali na protestní průvod ke stockholmskému soudu, u něhož podali žalobu na švédský stát kvůli podle nich nedostatečné politice na ochranu klimatu. Informovala o tom agentura AP.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky švédských aktivistů, včetně Grety Thunbergové se vydali na protestní průvod, aby podali žalobu na Švédský stát

Stovky švédských aktivistů, včetně Grety Thunbergové se vydali na protestní průvod, aby podali žalobu na Švédský stát | Foto: Christine Ohlsson | Zdroj: Reuters

Více než 600 mladých lidí mladších 26 let podepsalo 87stránkový dokument, který je základem pro žalobu podanou u stockholmského obvodního soudu. Aktivisté chtějí, aby soud uznal, že švédský stát porušuje lidská práva svých občanů klimatickou politikou.

Stovky aktivistů v Amsterdamu bránily vzletu soukromých letadel. Zasáhla vojenská policie

Číst článek

„Švédsko nikdy nepřistupovalo ke klimatické krizi jako ke krizi,“ řekl mluvčí mládežnické iniciativy Aurora, která žalobu připravila a podala. „Švédsko selhává ve své odpovědnosti a porušuje zákon,“ tvrdí iniciativa.

Švédský parlament přitom v roce 2017 rozhodl, že do roku 2045 skandinávská země nebude do atmosféry vypouštět dodatečné emise skleníkových plynů a energii bude čerpat jen z obnovitelných zdrojů.

Vědci varují, že svět se vzdaluje svému cíli připustit nárůst globální průměrné teploty nanejvýš o 1,5 stupně Celsia oproti předprůmyslovému období.

Na nedávné klimatické konferenci v Egyptě se sice světoví lídři k tomuto cíli znovu přihlásili, ale nevystupňovali výzvy k omezení uhlíkových emisí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme