Aktivisté vyostřili blokádu na Šumavě, přibývají konflikty

Už třetí týden blokují ekologičtí aktivisté kácení stromů na Šumavě. I přes předběžné opatření soudu, podle kterého se mají zdržet jakéhokoli organizovaného pohybu, brání skupina lidí stromy na čtyřech stanovištích nedaleko Modravy. Na místě opět zasahuje policie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zasahují proti aktivistům na Šumavě, nedaleko obce Moldava

Policisté zasahují proti aktivistům na Šumavě, nedaleko obce Moldava | Foto: Filip Jandourek

Správa Národního parku Šumava i dnes pokračuje v kácení stromů napadených kůrovcem. Ani aktivisté zatím ustoupit nehodlají, do oblasti Ptačího potoka jich dnes dorazila asi dvacítka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Šumavě sleduje reportér David Havlena

Opět se poutali ke stromům pomocí trubek a i přes výzvu policistů odmítali lokalitu opustit. Někteří také šplhají na označené stromy, odkud pak odmítají slézt.

„Narušují dané prostory, kde se opět zúčastňují ve skupinkách zhruba po šesti lidech. Je jasně vidět z jejich jednání, že jsou organizováni. Jsou to lidé, kteří byli předvedeni už v minulém týdnu, bohužel se sem vrací stále a opakovaně,“ řekl velitel pořádkové jednotky Petr Mášek.

Policisté dokonce museli na poslední chvíli zachraňovat několik lidí před padajícími stromy. „Když se řeže strom, jsou schopní k tomu přiběhnout. Zásahovka je musela srazit k zemi, aby se nestal průšvih,“ popisuje jeden z dřevorubců zkušenost s aktivisty.

Situace je napjatá nejen mezi aktivisty a dřevorubci, ale objevují se i konflikty ekologů s policisty. Podle reportéra Českého rozhlasu mělo na místě údajně dojít k napadení policistky jednou z aktivistek, a to několika kopanci.

Padnout má až 5000 stromů

Správa parku chce za dva týdny vytěžit zhruba 5000 napadených stromů. Tvrdí, že pokud by to neudělala, kůrovec se nekontrolovatelně rozšíří na další území Šumavy.

Podobně to vidí i děkan lesnické fakulty České zemědělské univerzity v Praze Vilém Podrázský. Ten byl jedním z vědců, kteří dnes Šumavu navštívili.

„Chceme-li opravdu zabránit ve smrkových monokulturách šíření kůrovce nebo ho redukovat do takové míry, že nezpůsobuje velkoplošné rozpady, jediný osvědčený způsob za 300 let je kácení,“ uvedl Podrázský.

Správa Národního parku Šumava hodlá svolat na středu tiskovou konferenci a vyhodnotit dosavadní průběh zásahů.

Martin Hromádka, David Havlena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme