Aktivity ministra spravedlnosti Němce v kauze katarského prince šetří státní zastupitelství

Ministr spravedlnosti Pavel Němec a jeho náměstek Ivo Hartmann před rokem potají vyjednávali se zástupci Kataru o vydání prince Hamida Abdula al Sháního. Ten byl v Česku souzený za sex s nezletilými dívkami. Tři schůzky - jednu v hotelu v centru Prahy a dvě doma u organizátora setkání - dobrého známého obou politiků, podnikatele Martina Baiera - zaznamenala policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

Hartman byl na všech třech setkáních, Němec až na tom posledním. Policie případ začala prověřovat jako možné podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele.

Obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha potvrdil informace Radiožurnálu, že Němec, Hartmann i Baier museli ke schůzkám s katarskými vyjednavači vypovídat na policii: "To vám mohu potvrdit, ano. Nepotvrzuji vám tedy, že to byly osoby podezřelé, podávaly v té věci vysvětlení."

Vyjádření všech aktérů schůzek se nepodařilo sehnat. Náměstek Hartmann e-mailem oznámil, že jednání kvůli katarskému princi probíhalo na různých úrovních se zástupci ministerstva zahraničí a spravedlnosti. Podle něj šlo o oficiální schůzky. Proč se dvě ze setkání odehrály u Baiera doma, ale nezdůvodnil. Žalobce Bláha loni na podzim případ odložil se závěrem, že nebyl porušen zákon. Jeho rozhodnutí ale dnes přezkoumává Nejvyšší státní zastupitelství.

Což připustila jeho šéfka Renáta Vesecká: "Já jsem v této věci nařídila v této věci prověrky a v současné době tato prověrka nebyla ještě ukončena. Takže pokud se týká nějakých konkrétních důkazů, které třeba zmiňujete, tak já je v současné době nemůžu komentovat, nebo hodnotit."

Žalobce Lumír Crha, který vyšetřování případu prověřuje s Radiožurnálem nechtěl hovořit. Právo sdělovat informace o tomto případu má podle něj pouze Vesecká. Podle důvěryhodných poznatků Radiožurnálu už ale prověrku dokončil a upozornil na to, že při vyšetřování nebyly učiněny všechny kroky k tomu, aby byla celá záležitost uspokojivě objasněna.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme