Albert žaluje Obraz kvůli kampani proti špatným podmínkám chovu. Spolek se brání svobodou slova

Obchodní řetězec Albert podal žalobu na spolek obránců zvířat Obraz, který letos v březnu v kampani upozorňoval na špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů Albert v Česku odebírá. O právních krocích informoval řetězec na svých webových stránkách. Uvedl, že se nedomáhá peněz, ale chce bránit své zájmy a reputaci. Jak již dříve upozorňoval iROZHLAS.cz aktivisté s kampaní nehodlají přestat ani v případě, že by o stránku přišli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Albert

Obchodní řetězec Albert reagoval, že farma, ze které mají aktivisté záběry, zásobuje kuřaty většinu velkých obchodů v Česku | Zdroj: Profimedia

Obránci zvířat považují žalobu řetězce Albert a jeho nárokování domény www.albertovakrutost.cz jako útok na svobodné vyjadřování na internetu. Uvedli to v tiskové zprávě.

Řetězec Albert se snaží sebrat web aktivistům kritizujícím chov kuřat. ‚Poškozuje nás,‘ tvrdí

Číst článek

Podle spolku požaduje Albert mimo jiné omluvu a ukončení kampaně. „Albert se požadavkem na omluvu vysmívá všem lidem, kterým na zvířatech záleží a do Albertu píšou a volají, aby s utrpením kuřat skoncoval,“ uvedl v reakci vedoucí kampaně Albertova krutost Radim Trojan. Výzvu ke zlepšení životních podmínek kuřat poslaly supermarketu podle něj tisíce lidí.

Žaloba společnosti Rabbit Trhový Štěpánov

Krajský soud v Českých Budějovicích už dříve vyhověl předběžnému opatření proti kampani a poukázal na nepravdivost a manipulativnost kampaně. Soudce tak vyhověl žádosti společnosti Rabbit Trhový Štěpánov podnikatele Zdeňka Jandejska.

Jak popsal server iROZHLAS.cz některá tvrzení jsou nyní na webu znečitelněná a videa natočená v drůbežářských halách společnosti Rabbit Trhový Štěpánov museli aktivisté odstranit. 

Spolek obránců zvířat Obraz také musel zcenzurovat slovní spojení popisující utrpení, které kuřata v chovech prožívají. Nyní se proti kampani vymezuje soudní cestou také společnost Albert.

Soud nařídil aktivistům smazat videa z drůbežáren, ti mluví o cenzuře. ‚Soud nevybočil,‘ míní právník

Číst článek

Trojan už dříve řekl, že řetězec Albert zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů, kde žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se podle něj nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Svou kampaň Albertova krutost obránci zvířat zahájili na základě videí pořízených z chovů firmy Rabbit Trhový Štěpánov, od kterého Albert odebírá kuřata.

Obchodní řetězec Albert reagoval, že farma, ze které mají aktivisté záběry, zásobuje kuřaty většinu velkých obchodů v Česku. Minimální standardy požadované od dodavatelů má řetězec podle mluvčího Jiřího Marečka na webu.

Kontroly neprokázaly porušení legislativy

Kontroly státní veterinární správy ani v jednom ze třech chovů, z nichž údajně pocházejí záběry na zaslaných videích, neprokázaly v posledních letech porušování legislativy, uvedla správa letos v březnu. Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá už dříve také řekla, že zásadně odmítá lživá obvinění, že by tuzemští dodavatelé dodávali kuřata v rozporu se všemi pravidly péče o životní pohodu zvířat.

Proti obvinění ze špatných podmínek chovu kuřat, které prodává Albert, se ohradil také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme