Šedo končí jako náměstek ministra zdravotnictví. Nahradí ho koordinátor intenzivní péče Černý

Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Aleksi Šedo skončí k úternímu dni ve své funkci. Na twitteru to oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jako důvod Šedova odchodu uvedl rozdílné představy o fungování zdravotnictví. Šedovým nástupcem ve funkci by se měl stát dosavadní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý, potvrdila Radiožurnálu mluvčí resortu Barbora Peterová.

Praha (Aktualizováno: 11:55 26. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksi Šedo končí jako náměstek ministra zdravotnictví | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Šedo na ministerstvo zdravotnictví nastoupil v září, kdy na pozici náměstka tehdejšího šéfa resortu Adama Vojtěcha nahradil Romana Prymulu. Do minulého roku stál také ve vedení lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Veřejnost si ho mohla všimnout během studie kolektivní imunity, kdy informoval skrze média o testování v Praze. Promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1986. O čtyři roky později získal titul kandidáta věd v oboru lékařská biochemie, v roce 2002 byl jmenován profesorem v oboru biochemie a patobiochemie. Šedo je mimo jiné také přednostou Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty UK.

Novým náměstkem pro zdravotní péči by se měl stát dosavadní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Blatný ho již dříve jmenoval svým politickým náměstkem.

Odchody z resortu

Od září opustili ministerstvo zdravotnictví tři náměstci. Po odchodu Vojtěcha odešel z úřadu také jeho politický náměstek Filip Vrubl. Blatný se na odchodu dohodl také s bývalým prezidentem České lékárnické komory Lubomírem Chudobou, který nastoupil za Prymuly. Skončit musela po kauze s přednostním očkováním proti covidu-19 před týdnem také náměstkyně Alena Šteflová, na začátku prosince ministerstvo opustil i koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny Marián Hajdúch.

„Profesora Šedá znám mnoho let jako kultivovaného, vzdělaného a pracovitého odborníka i schopného manažera. Zaslouží si poděkování za odvedenou práci a zejména odvahu odejít, kterou projevil nesouhlas s děním na ministerstvu zdravotnictví. Za mně osobně i obdiv, že to vydržel dost dlouho, vím, o čem mluvím,“ napsal na twitter k Šedově konci na ministerstvu Hajdúch.

V pondělí také ve funkci skončil národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta. Práce se podle něj již nedala na omezený úvazek stíhat. „Jak začala chodit očkovací látka a Pfizer se přestával držet dohody, tak to bylo skutečně horší a horší,“ odůvodnil Blahuta svůj odchod z resortu v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

jas, tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme