Alena Erlebachová: Paralympijští sportovci by se měli ptát hlavně svých svazů, kde sehnat prostředky

Organizace, které se v Česku starají o hendikepované sportovce, mají za sebou léta vzájemných sporů. Mohou tyto spory ohrozit start sportovců na paralympijských hrát v Tokiu pod českou vlajkou? A proč se nedaří český paralympijský sport posunout k větší profesionalizaci? Pro Radiožurnál odpovídá výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Erlebachová | Zdroj: Profimedia

Z paralympijských her v Sydney čeští sportovci přivezli 43 medailí, z posledních her to bylo sedm medailí. Alena Erlebachová připouští, že to je určitý sestup dolů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českému paralympijskému výboru suspendace nehrozí, ubezpečuje předsedkyně výboru Alena Erlebachová. Pojedou hendikepovaní sportovci na paralympijské hry v Tokiu?

„Nikdo ale nevidí tu skutečnost, že až do roku 2013 na všechny paralympiády přerozděloval všechny finanční prostředky právě Český paralympijský výbor, od roku 2013 finanční prostředky leží na svazech,“ argumentuje s tím, že právě svazy jsou zodpovědné za přípravu.

A jaká je koncepce toho, aby se český paralympijský sport vrátil na výsluní? Erlebachová vysvětluje, že se do sportu hendikepovaných dostává stále více finančních prostředků ze strany státu – v současném roce to bylo asi 110 milionů korun. To ale podle ní stále nestačí k tomu, aby sportovci mohli být profesionalizováni.

„Chápu sportovce, kteří si naříkají na to, že musí chodit do práce, musí studovat, starat se o rodinu a zároveň si shánět prostředky. Ale na to by se měli ptát svých svazů, kde ty prostředky sehnat,“ říká s tím, že paralympijský výbor od státu peníze nedostává.

Suspenzace nehrozí

Alena Erlebachová rovněž vyvrací informace o tom, že by měl být Český paralympijský výbor suspendován. „Mezinárodní paralympijský výbor s námi diskutuje stanovy, ale Český paralympijský výbor je členem Mezinárodního paralympijského výboru,“ konstatuje.

Sportovci si stěžují, že v Českém paralympijském výboru má rozhodující hlas šest svazů, ale nejsou tam zastoupeny svazy zdravých sportovců. „K tomu, aby se změnila struktura Českého paralympijského výboru, musí existovat shoda mezi všemi členy. A ta doposud není,“ zdůrazňuje Erlebachová.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme