Schillerová řekla, že výrok o ‚opoziční a senátorské špíně‘ už nepoužije. Výzvu k rezignaci ale odmítla

Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už citaci o opoziční a senátorské špíně v Parlamentu nepoužije. Uvedla to v neděli v pořadu Partie televize Prima. Odmítla výzvu senátora a místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina, aby kvůli tomu na vládní funkci rezignovala.

Praha (Aktualizováno: 12:58 29. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Tomáš Krist / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Je pro mě poučení, že takovou citaci už nepoužiji na půdě Parlamentu,“ řekla ministryně.

Připustila, že výrok byl „hodně silný“, byl ale podle ní reakcí na absurdní, nedůstojnou a hodně emotivní debatu ve sněmovně o senátním návrhu ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení Ústavy.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu řekl, že „zprávy od mravně narušených jedinců“ chodí každému politikovi, „ale nebývá zvykem, aby se s takovou citací ztotožnil a citoval ji“. Výrok označil za útok na demokratickou ústavní instituci. „Tohle si prostě nesmí člen vlády v parlamentu dovolit,“ dodal.

Pro 58, proti 62. Poslanci podle očekávání odmítli ústavní žalobu na prezidenta Zemana

Číst článek

Schillerová uvedla, že byla ztotožněna s tím, že žaloba a její projednávání byly nedůstojné sněmovny, Senátu a prezidenta. Argumentovala tím, že hrubé porušení Ústavy není v Ústavě definováno a že „sněmovna není pošťák“. Podle Kalouska úkolem sněmovny bylo dovolit nebo nedovolit, jestli žalobu posoudí Ústavní soud, nikoliv odsoudit nebo neodsoudit prezidenta.

Ministryně ve čtvrtek uvedla, že od lidí dostala různou formou vzkazy proti žalobě a o neužitečnosti debaty o ní. „A dokonce si dovolím – nepoužívám tvrdé výrazy – jeden z nich citovat: ‚Je to opoziční a senátorská špína‘,“ uvedla.

Za výrok sklidila kritiku od opozičních politiků. Podle Czernina „těmito výrazy častovali nacisté občany židovského původu a komunisté své politické protivníky“. „Je to rétorika totalitní,“ uvedl Czernin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme