Řešila plno případů v energetice, měla to v životopise, obhajovala Vitásková jmenování Vesecké

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková způsobila podle obžaloby značnou škodu, když v roce 2014 jmenovala Renatu Veseckou místopředsedkyní ERÚ bez požadované praxe a na jejím platu včetně povinných odvodů vyplatila přes milion korun, zaznělo v úterý před jihlavským okresním soudem.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Státní zástupce Kamil Špelda Vitáskovou viní ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jí tři až deset let vězení. Vitásková vinu odmítla a obžalobu označila za vykonstruovanou.

Zeman na Hradě jednal s Vitáskovou. ‚Nebudu to komentovat,‘ říká bývalá ředitelka energetického úřadu

Číst článek

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká podle ní byla pro ERÚ vítanou posilou v době, kdy úřadu výrazně vzrostla právní agenda. Vitásková uvedla, že se tak stalo zejména kvůli správním a trestním řízením vedeným kvůli solárním elektrárnám, převedení činnosti energetické inspekce na ERÚ a změnou legislativy v oblasti ochrany spotřebitelů.

„Odmítám, že funkce místopředsedkyně byla vytvořená účelově,“ řekla Vitásková. Na úřadu podle ní tato funkce existovala do roku 2012 a s nástupem Vesecké byla obnovena.

Ujistila mě, že...

Podle obžaloby neměla Vesecká požadovanou praxi v oboru energetiky, proto byl jejím jmenováním porušen energetický zákon.

Podle Vitáskové Veseckou kvalifikovalo vyjádření v jejím životopise, že se během celé své právnické praxe setkávala s případy zabývajícími se energetikou. „Ujistila mě, že řešila nesčetně takových případů,“ řekla v úterý před soudem Vitásková.

Vitásková stála v čele úřadu v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015. ERÚ, který v procesu figuruje jako poškozený, dnes svého zástupce k soudu neposlal. Před soudem vypovídal bývalý místopředseda ERÚ Otto Gold, výslechy dalších svědků budou následovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme