Řešila plno případů v energetice, měla to v životopise, obhajovala Vitásková jmenování Vesecké

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková způsobila podle obžaloby značnou škodu, když v roce 2014 jmenovala Renatu Veseckou místopředsedkyní ERÚ bez požadované praxe a na jejím platu včetně povinných odvodů vyplatila přes milion korun, zaznělo v úterý před jihlavským okresním soudem.

Jihlava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Státní zástupce Kamil Špelda Vitáskovou viní ze zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hrozí jí tři až deset let vězení. Vitásková vinu odmítla a obžalobu označila za vykonstruovanou.

Zeman na Hradě jednal s Vitáskovou. ‚Nebudu to komentovat,‘ říká bývalá ředitelka energetického úřadu

Číst článek

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Vesecká podle ní byla pro ERÚ vítanou posilou v době, kdy úřadu výrazně vzrostla právní agenda. Vitásková uvedla, že se tak stalo zejména kvůli správním a trestním řízením vedeným kvůli solárním elektrárnám, převedení činnosti energetické inspekce na ERÚ a změnou legislativy v oblasti ochrany spotřebitelů.

„Odmítám, že funkce místopředsedkyně byla vytvořená účelově,“ řekla Vitásková. Na úřadu podle ní tato funkce existovala do roku 2012 a s nástupem Vesecké byla obnovena.

Ujistila mě, že...

Podle obžaloby neměla Vesecká požadovanou praxi v oboru energetiky, proto byl jejím jmenováním porušen energetický zákon.

Podle Vitáskové Veseckou kvalifikovalo vyjádření v jejím životopise, že se během celé své právnické praxe setkávala s případy zabývajícími se energetikou. „Ujistila mě, že řešila nesčetně takových případů,“ řekla v úterý před soudem Vitásková.

Vitásková stála v čele úřadu v letech 2011 až 2017. Vesecká byla místopředsedkyní od listopadu 2014 do června 2015. ERÚ, který v procesu figuruje jako poškozený, dnes svého zástupce k soudu neposlal. Před soudem vypovídal bývalý místopředseda ERÚ Otto Gold, výslechy dalších svědků budou následovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme