Zeman v říjnu vyznamená Vitáskovou. Loni s ním byla v Rusku jako lidskoprávní aktivistka

Prezident Miloš Zeman udělí bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové letos 28. října státní vyznamenání. Uvedl to neděli ve vysílání Frekvence 1. Vitásková byla loni na podzim součástí Zemanovy cesty do Ruska. Tam jela jako ředitelka nově založeného spolku, který je jako nevládní nezisková organizace registrován od 1. srpna 2018 pod názvem Institut Aleny Vitáskové.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu, přichází na koncert prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad.

Alena Vitásková, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu, přichází na koncert prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Zeman má s Vitáskovou dlouhodobě dobré vztahy. Loni ji prezident veřejně podpořil ve sporu o její odvolání z čela Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V září ji dokonce přijal na Pražském hradě.

Vitásková neuspěla se stížností u ústavního soudu, příkazy k prohlídce byly v pořádku

Číst článek

V lednové prezidentské debatě v České televizi prezident uvedl, že není vyloučeno, že její stíhání mohli iniciovat solární baroni. „Paní Vitásková bojovala proti solárním baronům, není vyloučeno, že oni sami mohli inspirovat její trestní stíhání.“

Ostře se proti tomu tehdy ohradila Unie státních zástupců. „Je krajně nevhodné, pokud hlava státu podobně jako před několika dny premiér Andrej Babiš (ANO) šíří naprosto nepodložené spekulace o možnosti 'objednat si' něčí trestní stíhání. Taková prohlášení silně podrývají důvěru veřejnosti k justici, uvedli tehdy státní zástupci ve svém prohlášení.

Letos v březnu byla Vitásková jedním z hostů Zemanova inauguračního koncertu ve Španělském sále Pražského hradu.

Šéfka ERÚ a zproštění obžaloby

Když Vitásková v roce 2011 nastoupila do čela ERÚ, mluvilo se o jejích vazbách na Rusko. V minulosti totiž měla podíl v české společnosti Vemex, která je napojená na ruský státní kolos Gazprom.

Působení v čele ERÚ doprovázelo hned několik skandálů - ať už to byla údajně zmanipulovaná řízení o licencích pro solární elektrárny, nebo třeba kontroverzní reforma tarifního systému.

Se Zemanem poletí do Ruska i Vitásková. Z první dámy české energetiky se stala lidskoprávní aktivistka

Číst článek

Letos v lednu soud zprostil Vitáskovou v kauze chomutovských solárních elektráren obžaloby. Podle soudu se neprokázalo, že se stal skutek, za který byla stíhána. Podle soudce chyběl Vitáskové pomyslný ucelený řetězec nepřímých důkazů, z nichž by šel dovodit spolehlivý závěr o její vině.

V únoru zamítl Ústavní soud stížnost ERÚ a Vitáskové proti policejním prohlídkám v roce 2015. Ty se odehrály v souvislosti se stíháním exšéfky úřadu kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ.

Vitáskovou v minulosti podporovali poslanci Úsvitu (v době, kdy hnutí opustil Tomio Okamura, pozn. red.), s jehož podporou se předloni na podzim neúspěšně pokusila prorazit do Senátu.

Cesta se Zemanem do Ruska

„V rámci cest prezidenta republiky do Ruska jedu poprvé,“ odpověděla loni v listopadu Vitásková serveru iROZHLAS.cz na dotaz, z jakého důvodu se účastní Zemanovy cesty do Ruska. „Jedu pracovně,“ dodala bývalá ředitelka ERÚ a odkázala se na záměry svého spolku.

Ten si podle informací na webu klade za cíl „ochranu a podporu lidských práv a svobod v České republice“.

Kauza solárních elektráren na Chomutovsku

Výběr údajů o kauze solárních elektráren na Chomutovsku (Vrchní soud v Olomouci v lednu zprostil Vitáskovou obžaloby).

- Kauza se týká nezákonného vydání licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun dostaly licence 31. prosince 2010, tedy pár hodin předtím, než prudce poklesly výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Majitelé elektráren, kteří získali licenci pro jejich provoz do konce roku 2010, měli totiž garantovanou cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě.

- Od ledna 2011 se výkupní podmínky zásadně změnily, za megawatthodinu držitelé licence dostávají 5500 korun. Obě částky jsou garantované na 20 let. Proto podnikatelé spěchali, aby dostali licenci pro provoz solárních elektráren ještě do konce roku 2010.

- Podle obžaloby elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. S tím získali jejich majitelé, synové miliardáře a průmyslníka Zdeňka Zemka, také právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu.

- Vitásková podle obžaloby zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle spisu mohla státu za 20 let odběru z těchto elektráren vzniknout až dvoumiliardová škoda.

- V únoru 2016 Krajský soud v Brně potrestal Vitáskovou 8,5 lety vězení nepodmíněně. Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ; ve funkci skončila loni v červenci po vypršení šestiletého mandátu) vinu popírala a celou kauzu označila za vykonstruovanou. Na funkci odmítla rezignovat. Dalším sedmi lidem, včetně majitelů elektráren, uložil soud tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení, a také vysoké pokuty (pro bratry Zemkovi například po sedmi milionech korun). Obžalovaní i státní zástupce Radek Mezlík se odvolali.

- Stíhání někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka vrchní soud loni v listopadu zastavil, neboť muž zemřel. U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové pak již krajský soud upustil od potrestání.

- Dnes olomoucký vrchní soud Vitáskovou zprostil obžaloby s tím, že se neprokázalo spáchání skutku, za který byla stíhána. Odvolací soud zároveň snížil tresty majitelům obou elektráren, bratrům Zdeňkovi a Alexandrovi Zemkovi, ze 7,5 let na šest let a devět měsíců. O 1,5 roku na sedm let soud snížil trest také bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové.

- Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman správními žalobami napadl celkem 22 problematických licencí fotovoltaických elektráren ze sklonku roku 2010. Zrušení dosáhl podle dostupných informací v devíti případech, včetně Saša - Sun a Zdeněk - Sun. Elektrárny ale zatím smí vyrábět energii, Ústavní soud přiznal odkladný účinek stížnosti proti rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který jim zrušil licenci.

- Loni v březnu uvedla Česká televize, že byla podána další obžaloba na čtyři lidi včetně podnikatele Zemka kvůli podezření z podvodu v souvislosti se solární elektrárnou VT-sun na Chomutovsku. Škoda dosáhla 90 milionů korun, hypotetická škoda za 20 let provozu elektrárny by byla 380 milionů korun.

(zdroj: ČTK)

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme