Alena Vitásková končí na Energetickém regulačním úřadě. Nahradí ji pětičlenná rada

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková po šesti letech končí na vedoucím postu. Ve funkci ji od úterý nahradí nově zřízená pětičlenná rada. Tu už ke konci letošního června jmenovala vláda. Do čela rady usedne současný místopředseda úřadu Vladimír Outrata.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Vitásková

Alena Vitásková | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Působení Aleny Vitáskové v ERÚ doprovázelo hned několik skandálů - ať už to byla údajně zmanipulovaná řízení o licencích pro solární elektrárny, nebo třeba kontroverzní reforma tarifního systému.

„Přes veškeré kontroverze a mediální přestřelky úřad plnil zákonné povinnosti. Já osobně bych volil méně emocionální formu prezentace, ale chápu, že kauza soudního stíhání nepřispěla zrovna ke klidu a ubrala sil. Nedořešených záležitostí tak zbývá více než dost. Z pohledu obchodníků třeba pro praxi těžko přijatelný etický kodex ve stávajícím znění,“ říká Radiožurnálu ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavora.

V radě také zasedne expert na obnovitelné zdroje Jan Pokorný, právník Vratislav Košťál, vědecký pracovník Rostislav Krejcar a specialista v teplárenství Vladimír Vlk.

Reakce: kritika i chvála

Vitásková v rozhovoru pro ČTK řekla, že úřad svými kroky ušetřil obyvateli Česka včetně dětí zhruba 3500 korun ročně po dobu zhruba 20 let za náklady spojené s povinnými platbami za energie. Podle Vitáskové úřad mimo jiné pro spotřebitele snížil a stanovil maximální výši poplatku na obnovitelné zdroje na 495 korun za megawatthodinu nebo zabránil boomu biometanu a dalším platbám na dotace.

Většina odborníků se ale shodla, že Vitásková vedla svůj úřad aktivisticky a vyhroceně. Například Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost si myslí, že se svého postu nezhostila úplně nejlépe. Vyčítá jí mimo jiné to, že se zdráhala vypsat podporu pro obnovitelné zdroje, dokud nebude mít souhlas Evropské komise. 

„Například v souvislosti se solární energetikou používala opakovaně pojem solární tunel,“ říká a odvolává se na rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které rozhodlo už v roce 2013, že podpora byla nastavena v souladu se zákonem.

Naopak analytik společnosti Centropol Energy Václav Derfl ocenil snahu úřadu pod vedením Aleny Vitáskové chránit spotřebitele.

Prezident České nukleární společnosti Daneš Burket připomíná, že předsedkyně regulačního úřadu byla z titulu své funkce vystavena silným tlakům ze všech stran. A proto možná někdy vystupovala vyhroceně.

„Fungování ERÚ se řídí energetickým zákonem a související legislativou, která nedává příliš stupňů volnosti. Například často kritizovaná cenová rozhodnutí, nebo jiné výstupy nejsou výsledkem kreativity vedení nebo lidí v úřadu, ale čistě naplňováním zákona,“ říká.

Zuzana Švejdová, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme