Opata: Máme zpoždění, protivník se dostává o generaci před nás, musíme armádu omladit

Léta zanedbávání nechaly z armády jen torzo. Na velitelském shromáždění armády to v úterý řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. Spojenci se jí podle něj vzdalují a potenciální protivník se dostává o generaci před ni. Není proto podle něj čas modernizaci armády zpomalit. Za své priority označil vojáky, přezbrojení armády, takzvané projekty okamžitého dopadu, systém velení a řízení a získání nových schopností.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Opata připomněl, že se Česká republika opakovaně na summitech NATO zavázala k vynakládání dvou procent HDP do roku 2024. Tento závazek v poslední době někteří politici zpochybňovali. „Armáda v posledních letech trpěla dost,“ řekl.

Léta zanedbávání podle něj nechala z armády jen torzo. „Kostru, kterou teď musíme zase posílit. Ruská technika už opravdu není naše cesta. Spojenci se nám technologicky vzdalují a potenciální protivník se dostává o generaci před nás,“ zdůraznil.

Obrana znovu prověří spornou zakázku na pasivní radary. Italové chtějí zrušit nákup vrtulníků

Číst článek

NATO podle něj za jasnou prioritu české armády považuje vybudování těžké brigády. Kvůli tomu potřebují vojáci nakoupit nová bojová vozidla pěchoty. Vynakládání dvou procent HDP na obranu nejsou podle Opaty peníze pro vojáky nebo pro armádu. „Jsou to dvě procenta pro naši obranu,“ zdůraznil.

Armáda ví, co chce

Česko se podle něj nachází ve složitém a dynamickém období. „Právě proto je zásadní, že armáda ví, co chce, armáda ví, kam směřuje, máme své plány, své priority, z této cesty neuhneme,“ řekl. Přezbrojení českého vojska je podle něj nezvratné.

Zopakoval, že má pět priorit, které bude prosazovat i do budoucna. Za první považuje lidi. Nábor do armády se podle něj daří, vidí ale i negativní trendy, kterými je stárnutí populace nebo příchod nové nekonvenční generace.

Ministerstvo obrany pozastavilo zakázky na modernizaci tanků a vrtulníků. Výrazně se lišily ceny

Číst článek

„Potřebujeme novou krev a mladé lidi. Armáda pro ně může být první krok, první práce, ve které získají životní zkušenosti a přátele na celý život. Musíme armádu omladit,“ řekl.

Za nejtěžší úkol označil přezbrojení armády. Vyzdvihl uzavření důležitých tendrů například na nákup vojenských vrtulníků z USA, radiolokátory či nová obrněná vozidla. „Kromě tvrdé práce k tomu byla potřeba i odvaha. Tady je potřeba poděkovat zejména panu ministrovi (Lubomíru Metnarovi za ANO) a jeho náměstkům a jejich týmům za skvělou práci a spolupráci,“ řekl Opata.

‚Máme zpoždění‘

Zdůraznil, že je potřeba, aby armáda v otázce zakázek komunikovala a byla aktivní. „Nedá se nic dělat, musíme vysvětlovat a vysvětlovat. Když je něco jasné vojákovi, ještě to neznamená, že to je jasné běžným občanům České republiky,“ dodal.

Za třetí prioritu označil získání nových schopností. Připomněl vytvoření skupiny kybernetických sil a informačních operací, vznik praporu bezpilotních prostředků nebo praporu nasaditelných sil.

V případě čtvrté priority projektů okamžitého dopadu, tedy nákupu například neprůstřelných vest a přileb či osobních zbraní, podle Opaty proces neběží zcela podle plánu.

„Máme zpoždění,“ konstatoval. Věří tomu, že vše potřebné se podaří k jednotkám dodat do konce roku. Jako poslední prioritu jmenoval nový systém velení a řízení, který začal fungovat od ledna.

Vojenská bible

Za důležitý bod dále označil plnění koncepce výstavby armády (KVAČR), kterou označil za vojenskou bibli. Armáda podle něj ví, kam do roku 2030 směřuje. „Pochybnosti a postranní myšlenky nás jenom zpomalují,“ řekl velitelům. „Ústup je legitimní vojenská taktika, ale ne teď a ne tady,“ dodal.

KVAČR označil za výborný plán. „Armáda bude schopna bojovat a bránit naši zemi ve všech doménách včetně kybernetické. Armáda bude schopna bojovat a bránit naši zemi ve všech typech a intenzitách konfliktů,“ řekl.

Za nešvar v armádě označil nedůslednou činnost velitelů při přípravě plánování řízení a vyhodnocování výcviku a přípravy. Vadí mu také pasivita, zpochybňování a neochota převzít zodpovědnost a její přenášení na druhé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme