Policie na letišti zadržela Rusa, který se podílel na anexi Krymu. Ukrajina požádala o jeho vydání

Ruský občan Alexandr Franchetti, který byl zapojený do ruské anexe Krymu, byl v neděli zadržen na letišti v Praze. Ruské velvyslanectví v Praze i ukrajinská strana byly podle ministerstva zahraničních věcí o zadržení informovány, sdělila v pondělí odpoledne mluvčí Eva Davidová. Ukrajina žádá o jeho vydání. Podle agentury TASS v pondělí šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že Česko zatím Rusko o události neinformovalo.

Praha (Aktualizováno: 21:08 13. 9. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský fitness trenér Alexandr Franchetti.

Ruský fitness trenér Alexandr Franchetti. | Zdroj: reprofoto, veřejná facebooková stránka Alexandr Franchetti

Moskva žádá od Prahy podrobné informace o nedělním zadržení Franchettiho. Uvedla to v pondělí mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Ruská diplomacie podle ní zaslala odpovídající nótu českému ministerstvu zahraničí a upozornila českého velvyslance v Rusku, že „destruktivní“ politika ČR vůči Rusku povede k dalšímu zhoršení vztahů a „neobejde se bez ruské reakce“. 

Ruská anexe Krymu s českou stopou: šéf sevastopolské rozvědné skupiny má trvalý pobyt v Česku

Číst článek

„V souvislosti se zadržením ruského občana A. Frančettiho na pražském letišti (...) jsme v rozhovoru s českým velvyslancem v Moskvě V. Pivoňkou požádali o poskytnutí podrobných informací o motivech jednání českých úřadů,“ sdělila na webu ruské diplomacie Zacharovová. „Velvyslance jsme upozornili, že pokračování destruktivní linie Prahy vůči Rusku a jeho občanům povede z iniciativy české strany k další degradaci bilaterálních vztahů a nezůstane bez reakce z naší strany,“ dodala.

Ruská ambasáda v Praze podle Zacharovové zaslala odpovídající nótu české diplomacii. Moskva podle ní očekává rychlou reakci České republiky a odpovědi na ruské dotazy.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov o něco dříve podle agentury TASS prohlásil, že Česko zatím Rusko neinformovala o Frančettiho zadržení. „Česká strana nás neinformovala, alespoň ne do doby, kdy jsem přijel na toto jednání,“ řekl Lavrov na dnešní tiskové konferenci týkající se rozhovorů s představitelem San Marina. „Příslušné otázky byly zaslány prostřednictvím ruského velvyslanectví v České republice,“ doplnil ministr.

Oficiální žádost o informace pak podle něj byla podána prostřednictvím ruského vyšetřovacího výboru. Lavrov dodal, že Rusko by se rádo dozvědělo, jaký je důvod Frančettiho zadržení. „Možná je to (jeho) boj proti neonacistům z takzvaných dobrovolnických praporů, které jsou i na Západě považovány za nelegální?“ tázal se Lavrov.

Dobrovolnické oddíly se zapojily po boku ukrajinské pravidelné armády do bojů proti proruským separatistům na východě země. „Chceme pochopit, oč se jedná, a doufáme, že české úřady budou pečlivě dodržovat zákonné principy a nepoddají se politickým provokacím,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Zadržení na letišti

Za boj na straně proruských separatistů na Ukrajině dostal Urbánek dvacet let. Je stíhán jako uprchlý

Číst článek

Franchetti byl v minulosti zapojen do ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym. O tom, že Rusa v neděli zadržely české úřady na pražském letišti, napsala dříve ruská agentura Ria Novosti s odvoláním na představitele krymských úřadů Alexandra Molochova.

Mluvčí českého policejního prezidia Ondřej Moravčík v neděli potvrdil, že na letišti byl zatčen ruský občan na základě mezinárodního zatykače vydaného Kyjevem. Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí mezitím upřesnilo, že Franchetti byl zatčen na základě společného postupu ukrajinských a českých úřadů a že ukrajinská strana pracuje na procesu k jeho vydání.

Žádost o vydání

České ministerstvo spravedlnosti v pondělí odpoledne na dotaz ČTK sdělilo, že Ukrajina už požádala o Franchettiho vydání. Věc nyní posuzuje pražské městské státní zastupitelství, které se rozhodne, zda pro Rusa navrhne předběžnou vazbu. Přípustnost vydání na Ukrajinu by tak řešil pražský městský soud, případnou stížnost ještě Vrchní soud v Praze. Konečné slovo ohledně vydání má ministryně spravedlnosti, která s extradicí vyslovuje souhlas, či nesouhlas.

„Další kroky jsou nyní plně v kompetenci příslušných justičních orgánů. Případ nemá žádnou souvislost s česko-ruskými vztahy. Postup českých orgánů vychází výhradně ze závazků ČR v oblasti mezinárodní policejní spolupráce a jedná se o standardní extradiční řízení,“ uvedl Černínský palác.

Podle dřívějších informací portálu iROZHLAS.cz byl Franchetti šéfem jedné z polovojenských formací, které se v roce 2014 aktivně podílely na anexi Krymu. V okolí Sevastopolu vedl rozvědnou skupinu Severní vítr, která měla chránit město před možnými útoky. Do Sevastopolu přijel podle svého vyjádření dva dny před vypuknutím konfliktu, tedy 25. února 2014. Potvrdil také, že jeho skupina spolupracovala s velením ruské námořní flotily.

Server iROZHLAS v roce 2019 napsal, že Franchetti má od roku 2000 trvalý pobyt v Praze, kde se živí jako fitness trenér a také podniká. Střídavě žije v hlavním městě České republiky a na Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme